Birleşik Krallık Tarafından Brexit Süreci için Taşımacılar El Kitabı Hazırlanmıştır - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /BİRLEŞİK KRALLIK TARAFINDAN BREXİT SÜRECİ İÇİN TAŞIMACILAR EL KİTABI HAZIRLANMIŞTIR
BİRLEŞİK KRALLIK TARAFINDAN BREXİT SÜRECİ İÇİN TAŞIMACILAR EL KİTABI HAZIRLANMIŞTIR
A+A-
Birleşik Krallık Tarafından Brexit Süreci için Taşımacılar El Kitabı Hazırlanmıştır

IRU'dan 16.12.2020 tarihinde edinilen bilgiye istinaden;

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps ve Ulaştırma Bakan Yardımcısı Rachel Maclean, Hazine Bakan Yardımcısı Lord Agnew ile diğer üst düzey ulaştırma ve gümrük yetkililerinin katıldığı toplantıda Ocak ayından sonra özellikle TIR sisteminin işleyişi, sınırlardaki transit- gümrük prosedürleri gibi konularda fikir alışverişi yapılmış; Bulgaristan, Macaristan, Litvanya, Polonya ve İspanya’dan 5 taşımacılık şirketinin CEO’suna İngiltere’nin yaptığı hazırlıklar anlatılmıştır.

Buna göre; AB ve İngiltere arasında belli başlı limanlarda, gümrük ve transit düzenlemeleri, TIR karnesiyle gerçekleşen taşımalarda yaşanacak artışı karşılayabilecek düzeyde hazır edilmiş bulunmaktadır.

Ayrıca başta Kent şehri bölgesinden Dover ve Eurotunnel limanlarına uzanan yollar olmak üzere, karayolu trafiğinin düzen altına alınması ve sürücülere yönelik tesisler ile ilgili kapsamlı planlamalar yapılmıştır.

Ocak ayında AB-İngiltere sınırlarında oluşması beklenen uzun kuyruklar, taze gıda taşımalarına öncelik verilmesi, sürücülerin çalışacağı koşullar ve genel belirsizlik dikkate alınarak, İngiltere tarafından 1 Ocak 2021’den itibaren İngiltere’ye giriş-çıkış yapacak sürücüler ve taşımacıların ihtiyaç duyacakları tüm bilgilerin özetlendiği “ Taşımacılar El Kitabı” Türkçe dahil 14 dilde hazırlanmıştır. Türkçe dilindeki el kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Ayrıca yeni “Check an HGV” (TIR’ınızı kontrol edin) sistemi ile , online olarak sürücülere İngiltere’den çıkarken ne gibi evrakın gerektiği konusunda bilgi verilmekte. Bu sistem üzerinden, Kent limanlarından ülkeyi terk eden tüm ağır yük araçları için Kent Giriş İzni için kayıt yaptırmak zorunludur.