Birleşik Krallık İle Yapılan STA Kapsamında EORI ve REX Numaralarına İlişkin Bilgilendirme - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /BİRLEŞİK KRALLIK İLE YAPILAN STA KAPSAMINDA EORI VE REX NUMARALARINA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME
BİRLEŞİK KRALLIK İLE YAPILAN STA KAPSAMINDA EORI VE REX NUMARALARINA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME
A+A-
Birleşik Krallık İle Yapılan STA Kapsamında EORI ve REX Numaralarına İlişkin Bilgilendirme

Ünsped Gümrük Müşavirliği tarafından Derneğimize iletilen bilgilendirmeye istinaden;

Birleşik Krallık'taki ithalatçıların Türkiye'deki ihracatçılardan REX ve EORI numarası talep etmelerine ilişkin tereddütlerin giderilmesi için Ticaret Bakanlığımızca Birleşik Krallık nezdinde girişimde bulunulduğu belirtilmiştir.

Birleşik Krallık Gümrük İdaresi yaptığı inceleme sonucunda, Birleşik Krallık Hükûmeti resmî internet sayfasındaki “Türkiye ile Ticaret” sekmesini (https://www.gov.uk/guidance/summary-of-the-uk-turkey-trade-agreement) güncellemiştir.

İlgili internet sayfasında belirtildiği üzere;

  • EORI numarası girilmesi uygulaması, yalnızca Birleşik Krallık’ta yerleşik ihracatçılara mahsus olup, Türk ihracatçılardan bu yönde bir talepte bulunulamaz.
  • Türkiye – Birleşik Krallık STA kapsamında, her iki taraf için de REX numarası girilmesi şeklinde bir uygulama söz konusu değildir.

Bu çerçevede, Birleşik Krallık’taki müşterilerden halen bu yönde talepler gelmesi halinde; STA Menşe Protokolü’nün yanı sıra, ilgili internet sayfasının da referans gösterilebileceği değerlendirilmektedir.

Üyelerimize önemle duyurulur.