Birleşik Krallık: Gümrük Beyannamesi Hizmeti (CDS) Sisteminde Güncelleme Hakkında - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /BİRLEŞİK KRALLIK: GÜMRÜK BEYANNAMESİ HİZMETİ (CDS) SİSTEMİNDE GÜNCELLEME HAKKINDA
BİRLEŞİK KRALLIK: GÜMRÜK BEYANNAMESİ HİZMETİ (CDS) SİSTEMİNDE GÜNCELLEME HAKKINDA
A+A-
Birleşik Krallık: Gümrük Beyannamesi Hizmeti (CDS) Sisteminde Güncelleme Hakkında

IRU’da yayımlanan duyuruya istinaden,

İngiltere Gelir ve Gümrük İdaresi tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, ihracat için Gümrük Beyannamesi Hizmetine geçiş süresi uzatılmıştır. İlaveten, bazı Birleşik Krallık havalimanlarında ve Newhaven limanında endüstriyel eylem yapılacağı bilgisi paylaşılmıştır.

İhracat için Gümrük Beyannamesi Hizmetine geçiş için daha önce 31.04.2023 olarak belirlenen tarih 30.11.2023 tarihine kadar uzatılmıştır. İhracat için Gümrük Beyannamesi Hizmetine Geçiş Süresi Uzatılmıştır. Ek olarak, bazı ihracatçıların 30 Kasım 2023’ten önce Gümrük Beyannamesi Servisi aracılığıyla ihracat beyannamesi hazırlama imkanı bulunacağı bilgisi paylaşılmıştır.

Daha fazla bilgi için buraya ve buraya tıklayınız.

Bazı Birleşik Krallık Havaalanlarında ve Newhaven Limanı'ndaki Endüstriyel Eylemin Etkisi:

Kamu ve Ticari Hizmetler (PCS) sendikası, bazı Sınır Gücü üyelerinin 23-26 Aralık 2022 ve 28-31 Aralık 2022 tarihlerinde aşağıdaki konumlarda grev yapacağını duyurmuştur:

- Birmingham Havaalanı
- Cardiff Havaalanı
- Gatwick Havaalanı
- Glasgow Havaalanı
- Heathrow T 2, 3, 4 & 5
- Manchester Havaalanı
- Newhaven Limanı

Belirtilen tarih aralıklarında gerçekleştirilecek olan endüstriyel eylemin; limanlarda, havaalanlarında ve İç Sınır Tesislerinde (IBF) uzun bekleme süreleri ve dahil aksamalara neden olabileceği belirtilmiştir.

Sürücülerin, bu süreler dışında seyahat etme imkanı bulunuyorsa, seyahat öncesinde operasyonlarını buna göre planlamaları tavsiye edilmiştir.

İç Sınır Tesisi sitesi kullanılabilirliğini kontrol etmek için buraya tıklayınız.

Liman üzerinden yük taşıması gerçekleştiren taşımacıların, operatörler ile iletişime geçerek bilgi alması tavsiye edilmiştir.

Her havalimanı farklı şekilde etkilenecek olup yine de hava taşımacılığının etkilenmesi beklenmektedir. Bu sebeple belirtilen tarihlerde operatörlerle iletişime geçilerek bilgi alınması tavsiye edilmiştir.

Bagajda eşya taşınması veya 10.000 £'den fazla nakit taşınması durumunda, beyanda bulunulması gerekmektedir

Lisanslı öğeler içermeyen 1500 £/1000 kg altındaki bagajlar için, malları beyan etmenin en basit yolu, basitleştirilmiş çevrimiçi beyan formudur.

Büyük miktarda nakit beyan işlemleri ise buradaki kılavuzdan faydalanılarak yapılabilecektir.

Sürücünün çevrimiçi hizmeti kullanamaması durumunda, liman veya havalimanındaki kırmızı nokta hizmetinin bu süre içinde çalışır durumda olacağı bilgisi paylaşılmış olup gecikmeler olabileceği belirtilmiştir.

Aralık ortasından itibaren Dover Limanı, Eurotunnel üzerinden ve/veya Sevington İç Sınır Tesisi kullanılarak yapılan taşımalar yılın bu zamanında daha yüksek yolcu trafiği hacmi nedeniyle trafik gecikmelerinden etkilenebilecektir. Bu sebeple, sürücülerin yolculukları için daha fazla zaman ayırmaları tavsiye edilmiştir.

Üyelerimize önemle duyurulur.