Belçika: Antwerp-Bruges Limanı’da Zorunlu Sertifikalı Teslim Alma Sistemi Hakkında - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /BELÇİKA: ANTWERP-BRUGES LİMANI’DA ZORUNLU SERTİFİKALI TESLİM ALMA SİSTEMİ HAKKINDA
BELÇİKA: ANTWERP-BRUGES LİMANI’DA ZORUNLU SERTİFİKALI TESLİM ALMA SİSTEMİ HAKKINDA
A+A-
Belçika: Antwerp-Bruges Limanı’da Zorunlu Sertifikalı Teslim Alma Sistemi Hakkında

IRU’da yayımlanan duyuruya istinaden;

15 Ocak 2024'ten itibaren Antwerp-Bruges Limanı, Anvers'teki ithalat konteynırlarına erişim, elleçleme ve serbest bırakma için zorunlu bir Sertifikalı Teslim Alma sistemi uygulamaya başlayacaktır. Pin kodlarını kullanan mevcut sistem artık kabul edilmeyecektir. Bu yeni dijital platform, güvenli, şeffaf ve daha verimli ithalat konteyner taşımacılığına olanak sağlamaktadır.

Sorunsuz bir geçişi sağlamak için, nakliye şirketleri, nakliye acenteleri, konteyner terminalleri, nakliye ve lojistik şirketleri, yurt içi nakliye operatörleri, demiryolu operatörleri ve kamyon taşımacılığı şirketleri dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere etkilenen tüm tarafların Sertifikalı Teslim Alma işlemine kaydolması gerekmektedir.

15 Ocak'tan itibaren Anvers limanından yurt içi nakliye, demiryolu veya TIR’lar ile ayrılan konteynerler, yalnızca yeni Sertifikalı Teslim Alma platformu aracılığıyla, operatörlerin kişisel kimlik verileri kullanılarak ve gümrük tarafından doğrulandıktan sonra serbest bırakılacaktır.

Bu nedenle, ilgili tüm tarafların 15 Ocak'tan önce kayıt yaptırması büyük önem taşımaktadır. Çünkü mevcut pin kodu sistemi, bu tarihten itibaren konteynerlerin serbest bırakılması için artık kabul edilmeyecektir.

Yeni Sertifikalı Teslim alma Sistemi ilk olarak DP World (K1700), MPET, PSA 869 ve PSA 913 dahil olmak üzere Antwerp'teki deep-sea terminallerinde kullanıma sunulacaktır. Diğer tüm terminallerin bu ilk aşamadan kısa bir süre sonra faaliyete geçmesi beklenmektedir. Zeebrugge'deki konteyner terminalleri bu ilk uygulama aşamasında etkilenmeyecektir.

Sertifikalı Teslim Alma ve başvuru süreci adımları hakkında detaylı bilgiyi Sertifikalı Teslim Alma web sitesinde bulabilirsiniz. Aşağıda verilen bağlantılar aracılığıyla ilgili tüm taraflara yönelik özel kılavuzları bulabilirsiniz:

Serbest bırakılan taraflar için daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Terminal operatörleri için daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Nakliye acenteleri için daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Nakliye operatörleri için daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Üyelerimize önemle duyurulur.