Avrupa Ülkelerine Yapılan Taşımalarda Analizlere İlişkin Bilgilendirmeler - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /AVRUPA ÜLKELERİNE YAPILAN TAŞIMALARDA ANALİZLERE İLİŞKİN BİLGİLENDİRMELER
AVRUPA ÜLKELERİNE YAPILAN TAŞIMALARDA ANALİZLERE İLİŞKİN BİLGİLENDİRMELER
A+A-
Avrupa Ülkelerine Yapılan Taşımalarda Analizlere İlişkin Bilgilendirmeler

Bilindiği üzere, Avrupa ülkelerine yapılan taşımalarda belirli GTİP kodlarındaki ürünler doktor analizine tabi tutulmakta olup ülkemizden Avrupa ülkelerine yapılan taşımalarda özellikle Kipi sınır kapısında bu kontroller titizlikle gerçekleştirilmektedir.

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yapılan düzenlemelerde, taşınan yüke ait GTİP kodu gereği yükün analize tabi olmadığı durumlarda da söz konusu yükün taşındığı paletlerin bitki zararlılarını içerebileceği durumlarda doktor analizi zorunlu tutulabilmektedir.

Avrupa Birliği’ne ahşap paletle yapılan taşımalar 2002 FAO Uluslararası Bitki Sağlığı Standartları (ISPM) madde 15’e uygun olarak gerçekleştirilmektedir.

Avrupa Birliği Yönetmeliği 2016/2031 gereğince, bitki zararlılarına karşı korumak amacıyla Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden Avrupa Birliği’ne yapılan taşımalarda ahşap paketleme ve istif gereçlerinin kullanılmasına yönelik birtakım standartlar belirlenmiştir.

Bu çerçevede, kullanılacak paketleme malzemesi ve istif gerecinin aşağıda belirtilen özelliklere uyması gerekmektedir;

  • ISPM15 prosedürlerine uygun biçimde fümigasyon işlemi veya ısıl işlem görmüş olması,
  • Üç zorunlu kodu içeren (ülke, üretici ve uygulanan tedbir) resmi olarak işaretlenmiş ISPM15 damgası ve IPPC logosu,
  • Kabuğu soyulmuş odun.

Yukarıdaki gereklilikler aşağıdaki durumlarda uygulanmamaktadır;

  • 6 milimetre veya daha az kalınlığı bulunan ahşap,
  • Isıl işlem, baskı/sıkıştırma, yapıştırma (tutkal vb. diğer yapıştırıcılar ile) yöntemleri kullanılarak üretilmiş olan ahşap materyalden yapılan paketleme gereçleri (örneğin; kontrplak, yönlendirilmiş yonga levha ve ahşap kaplama gibi materyaller),
  • Avrupa Birliği içinde yapılan ticarette kullanılan ahşap paketleme materyalleri.

Ticaret Müşavirliğimizden iletilen bilgilendirmelerde, Avrupa Birliği Tüzüğü ile ilgili yardımcı olabilecek bir bilgi olarak, ticari malın nakliyeci tarafından ahşap paketlemeden ayrılabilme imkanının olduğu hallerde, ticari malın Avrupa Birliği’ne giriş kapısında ahşap palet üzerindeki bitki sağlığı kontrolü işlemleri için bekletilmeksizin gönderilme imkanı olduğu belirtilmiştir. Ayrıca, firmalarımızın benzer sorunlarının devam etmesi durumunda, Atina Ticaret Müşavirliğimizle derhal temasa geçmeleri halinde ilgili Yunan birimleri ile görüşülerek sonucundan bilgi verileceği bilgisi de iletilmiştir.

İlaveten, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yayımlanan broşüre buradan ulaşılabilmektedir. (İngilizce dilinde)

Üyelerimize önemle duyurulur.