Avrupa Birliği: İthalat Kontrol Sistemi-2 Sürüm 3 Hakkında Bilgilendirme - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /AVRUPA BİRLİĞİ: İTHALAT KONTROL SİSTEMİ-2 SÜRÜM 3 HAKKINDA BİLGİLENDİRME
AVRUPA BİRLİĞİ: İTHALAT KONTROL SİSTEMİ-2 SÜRÜM 3 HAKKINDA BİLGİLENDİRME
A+A-
Avrupa Birliği: İthalat Kontrol Sistemi-2 Sürüm 3 Hakkında Bilgilendirme

Avrupa Komisyonu tarafından Derneğimize iletilen bilgilendirmeye istinaden; 3 Haziran 2024 itibarıyla malların AB'ye giriş prosedüründe önemli değişiklikler olacaktır.

Bilindiği üzere, Avrupa Birliği (AB) tarafından devreye alınan İthalat Kontrol Sistemi-2 (ICS2 – Import Control System) isimli elektronik gümrük sisteminin, 1 Mart 2023 tarihi itibarıyla AB varışlı veya AB aktarmalı havayolu genel kargo, hızlı kargo ve posta sevkiyatlarının gerçekleştirilmesinden sorumlu ekonomik operatörlerin giriş özet beyan verilerinin varıştan önce ICS2 üzerinden AB gümrüklerine bildirilmesi zorunluluğu hâlihazırda yürürlüktedir.

AB'nin yeni gümrük varış öncesi emniyet ve güvenlik sisteminin üçüncü aşaması olan İthalat Kontrol Sistemi 2 (ICS2) ile AB, emniyet ve güvenlik verileri raporlama gerekliliklerini genişletmeye devam etmektedir.

Dağıtımın bu üçüncü aşamasında, deniz ve iç suyolu taşımacılarının, AB'ye veya AB üzerinden gönderilen mallara ilişkin verileri varışlarından önce eksiksiz bir Giriş Özet Beyanı (ENS) aracılığıyla sağlamaları gerekecektir.

Bu zorunluluk aynı zamanda bu taşıma modlarını kullanarak mal taşıyan posta ve ekspres taşıyıcıların yanı sıra lojistik sağlayıcılar gibi diğer paydaşları da ilgilendirmektedir. Belirli koşullar altında, AB'de yerleşik nihai alıcıların da ENS verilerini ICS2'ye bildirmesi gerekecektir.

Bir sonraki aşamada malların demiryolu ve karayolu ile taşınması için de benzer emniyet ve güvenlik verileri zorunlulukları getirilecektir.

Etkilenen tüm firmaların aşağıda verilen koşulları sağlaması gerekmektedir:

  • Müşterilerinden doğru ve eksiksiz verilerin toplanması;
  • ICS2 raporlama gerekliliklerine uymak için birden fazla başvuru yapılması durumunda uygun sözleşme düzenlemelerinin oluşturulması;
  • Gerekli BT geliştirme faaliyetlerinin mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirilmesi;
  • ICS2'ye başvuru yapmaya başlamak için sistemlerinin zorunlu öz-uygunluk testinin başarıyla tamamlanması.

Ayrıca, ICS2 bağlantısı taşıma moduna bağlı olarak 3 Haziran 2024'ten 1 Eylül 2025'e kadar kademeli olarak gerçekleşeceğinden, etkilenen firmaların kendilerine özel dağıtım pencerelerini dikkate almaları gerekmektedir.

Avrupa Komisyonu, tüm tüccarları bu önemli değişiklikler hakkında bilgilendirmek için geniş bir iletişim ve tanıtım kampanyası yürütmektedir. Firmalara kolaylık sağlanması açısından, video, açıklayıcı bilgi notları, haber bülteni ve sosyal medya paylaşımlarını içeren bir bilgi paketine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgiye veya materyale ulaşmak için veya sorularınızı bildirmek için ilgili web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Üyelerimize önemle duyurulur.