Avrupa Birliği, Rusya’nın Ukrayna’ya Yönelik Saldırılarına Karşı Beşinci Yaptırımlar Paketini Onayladı - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /AVRUPA BİRLİĞİ, RUSYA’NIN UKRAYNA’YA YÖNELİK SALDIRILARINA KARŞI BEŞİNCİ YAPTIRIMLAR PAKETİNİ ONAYLADI
AVRUPA BİRLİĞİ, RUSYA’NIN UKRAYNA’YA YÖNELİK SALDIRILARINA KARŞI BEŞİNCİ YAPTIRIMLAR PAKETİNİ ONAYLADI
A+A-
Avrupa Birliği, Rusya’nın Ukrayna’ya Yönelik Saldırılarına Karşı Beşinci Yaptırımlar Paketini Onayladı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının devam etmesi nedeniyle, Avrupa Birliği Konseyi bugün, Rusya’ya karşı beşinci ekonomik ve bireysel yaptırım paketini uygulama kararı aldı.

Söz konusu yaptırım paketi şunları kapsıyor:

- Rusya kaynaklı veya Rusya’dan ihraç edilen kömür ve diğer katı fosil yakıtların AB tarafından satın alınması, AB’ye ithalatı veya transferi, Ağustos 2022’den itibaren yasaklanmıştır AB’ye halen yılda 8 milyar EUR değerinde kömür ithalatı gerçekleştirilmektedir.

- Rus bandıralı gemilerin AB limanlarına erişimi yasaklanmıştır. Tarım ürünleri ve gıda ürünleri, insani yardım ve enerji için istisnalar sağlanacaktır.

- Transit dahil olmak üzere, Rus ve Belarus karayolu taşımacılığı şirketlerinin AB içinde karayoluyla taşıma yapmaları yasaklanmıştır. Ancak ilaç ve eczacılık ürünleri, tıbbi ürünler, tarım ve gıda ürünleri (buğday dahil) gibi bir dizi ürünün taşınması ile insani yardım amaçlı taşımalar için istisnalar sağlanacaktır.

- İhracat yasakları jet yakıt ve kuantum bilgisayar ve gelişmiş yarı iletkenler, yüksek kaliteli ve fiyatlı elektronik ürünler, yazılım, hassas makineler ve taşıma ekipmanı gibi ürünler için; ithalat yasağı ise ahşap ürünler, çimento, gübre, deniz ürünleri ve likör gibi ürünler için genişletilmiştir. Kararlaştırılan ihracat ve ithalat yasakları 10 milyar EUR ve 5 milyar EUR değerindedir.

- mevcut tedbirlerin güçlendirilmesi ve muallaklığın giderilmesi için bir dizi özel ekonomik tedbir kararlaştırılmıştır: Rus şirketlerin AB üye ülkelerindeki kamu alımlarına katılmasına dair genel Ab yasağı, Rus kamu kurumlarının tüm finansal desteklerin dışında tutulması, kripto cüzdan hesaplarına yönelik yasağın genişletilmesi ve AB üye ülkelerinin para birimlerinde düzenlenen banknotların ve devredilebilir senetlerin Rusya ve Belarus’a veya Rusya ve Belarus’taki herhangi bir tüzel veya özel kişiliğe ve kuruluşa satılmasına yönelik yasak.

Ayrıca AB Konseyi, Ukrayna savaşında ürünleri veya teknolojileri kullanılan şirketler ile önemli oligarklar ve iş insanları, üst düzey Kremlin yetkilileri, dezenformasyon ve bilgi manipülasyonu taraftarları ile halihazırda yaptırıma tabi kişilerin aile üyelerinin de yaptırıma tabi tutulmalarını kararlaştırılmıştır.

Ayrıca, Rus bankacılık sektörünün % 23’ünü temsil eden 4 büyük Rus bankasına tam işlem yaptırımı uygulanacaktır. SWIFT sisteminden çıkarılma sonrasında bu bankalardaki mal varlıkları dondurulacak, bu sayede AB piyasalarından tamamen çıkarılmış olacaktır.

Söz konusu yaptırımlar yakında AB Resmi Gazetesi’nde yayınlanacaktır.

İlgili link; https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2022/04/08/eu-adopts-fifth-round-of-sanctions-against-russia-over-its-military-aggression-against-ukraine/