Avrupa Birliği Dinlenme Yasağına İlişkin Ek Bilgilendirmeler Hakkında - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /AVRUPA BİRLİĞİ DİNLENME YASAĞINA İLİŞKİN EK BİLGİLENDİRMELER HAKKINDA
AVRUPA BİRLİĞİ DİNLENME YASAĞINA İLİŞKİN EK BİLGİLENDİRMELER HAKKINDA
A+A-
Avrupa Birliği Dinlenme Yasağına İlişkin Ek Bilgilendirmeler Hakkında

IRU’da yayımlanan duyuruya istinaden,

Avrupa Komisyonu servisi, sürücülerin kabinde haftalık düzenli dinlenme yasağının nasıl uygulanacağına dair ek bir açıklama notu yayımlamıştır.

Söz konusu bilgilendirmelere göre, 165/2014 sayılı Tüzüğün 34(3) Maddesi, ulusal makamların başka bir Üye Devlette alınmış olabilecek önceki haftalık dinlenmelere ilişkin kontrol yapması mümkündür. Bu nedenle, ulusal makamlar bu tür kontrolleri herhangi bir zamanda gerçekleştirebilecektir.

Ancak, aynı maddede belirtildiği üzere, sürücüler araçtan uzakta olduklarında faaliyetlerini ispatlamakla yükümlü değildir. Aynı durum, araç dışında haftalık düzenli dinlenme durumunu da kapsamaktadır. Bu sebeple, kontrol görevlileri, yol kenarı denetiminden önceki haftalık dinlenme sürelerinin araçta geçirilmediğini kanıtlayıcı belgeleri talep edemeyecektirler.

Üye Devletlerin mevzuatının, sürücünün sözlü kabulünü, 561/2006 sayılı Yönetmeliğin 8(8) maddesinin ihlali için geçerli bir kanıt olarak tanıdığı durumlarda, (EC) No 561/2006 Yönetmeliği veya (EU) 165/2014 Yönetmeliğindeki hiçbir şey ulusal makamların bu temelde para cezası vermesini engellemeyecektir.

Kabinde düzenli olarak haftalık dinlenme yasağının ihlal edildiğine dair bir şüphe olduğunda, ki bu yol kenarı kontrolünde veri eksikliği nedeniyle tespit edilememektedir, ulusal makamlar karşılıklı yardım olasılığını kullanmaya teşvik edilmektedir.

Açıklama notuna buradan ulaşabilirsiniz.

Üyelerimize önemle duyurulur.