Almanya Korona Virüs Kurallarında Güncelleme - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /ALMANYA KORONA VİRÜS KURALLARINDA GÜNCELLEME
ALMANYA KORONA VİRÜS KURALLARINDA GÜNCELLEME
A+A-
Almanya Korona Virüs Kurallarında Güncelleme

IRU'dan edinilen bilgiye istinaden;

Almanya'da gerçekleştirilen mevzuat değişikliği ile birlikte ülkeye girişte uygulanan kurallar normal yolcular için sıkılaştırılırken taşımacılık personeli için iyileştirilmiştir. Uluslararası karayolu taşımacılığı yapan sürücüler için 01.08.2021 tarihiden itibaren geçerli yeni kurallar aşağıdaki gibidir:

korona virüs varyantı görülen bölgeler (area of variant of concern) ve yüksek risk bölgeleri (high risk areas) haricinde kalan tüm bölgeler risksiz bölge (no risk area) olarak değerlendirmektedir.

Almanya'ya girişten önceki 10 gün içinde risksiz bölgeler ve/veya yüksek riskli bölgelerde bulunmuş olan sürücüler için ön bildirim, korona test zorunluluğu, karantina zorunluluğu bulunmamaktadır.

Yalnızca Almanya'ya girişten önceki 10 gün içerisinde varyant görülen bölgede bulunmuş olan sürücülerin korona virüs kurallarını takip etmesi gerekmektedir.

İlgili sürücüler girişten önce test olmalıdır. ( PCR için girişten en geç 72 saat önce, hızlı antijende ise en geç 24 saat önce) Korona virüs geçirildiğine dair veya aşı olunduğuna dair belgeler yeterli değildir.

Ayrıca varyant bölgesinde 72 saatten fazla zaman geçirmiş ve/veya Almanya'da 72 saatten uzun kalınacak ise sürücüler önbildirim yapmak ve karantinaya girmek zorundadır.

An itibari ile Almanya tarafından karayolu ile ulaşımın sağlanabileceği ülkeler arasında varyant bölgesi kabul edilen bir ülke bulunmamaktadır ancak söz konusu risk grupları sürekli güncellenmektedir.