Almanya'da Tedarik Zinciri Yasası 1 Ocak 2023 Tarihinde Yürürlüğe Giriyor - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /ALMANYA'DA TEDARİK ZİNCİRİ YASASI 1 OCAK 2023 TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR
ALMANYA'DA TEDARİK ZİNCİRİ YASASI 1 OCAK 2023 TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR
A+A-
Almanya'da Tedarik Zinciri Yasası 1 Ocak 2023 Tarihinde Yürürlüğe Giriyor

Ünsped Gümrük Müşavirliği tarafından yayımlanan duyuruya istinaden;

Tedarik Zinciri Yasası 2021 yılının Haziran ayında Federal Meclis tarafınca 2023 yılının Ocak ayında hayata geçirilmek üzere onaylanmıştır. İlgili yasanın temel amacı, küresel ekonomide insan haklarını ve çevreyi daha iyi korumak adına firmaların belirli kurallar çerçevesinde tedarik zincirlerini şekillendirmesi ve öngörülen standartlara uyumlu bir biçimde ilerlemesidir. Bu çerçevede, tedarik zincirine dahil olan tüm kişilerin haklarının güçlendirilmesi ve adil rekabet koşullarının sağlanması büyük önem arz etmektedir. Tedarik Zinciri Yasası kapsamında, firmalara yönelik risk yönetim sistemi ve şikayet ofisi kurulması gibi toplam 9 adet şart getirilmiştir.

Tedarik Zinciri Yasası 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek olup, başlangıçta Almanya'da 3.000'den fazla çalışanı ve genel merkezi olan şirketlerin kurallara uymasını zorunlu tutacaktır. Bir yıl sonra 1 Ocak 2024 tarihinde itibaren ise, uygulama 1.000'den fazla çalışanı olan tüm şirketleri kapsayacak şekilde genişletilecektir.

Alman bir şirketin tedarikçisi durumundaki Türk firmalarının da ilgili yasa hükümlerini inceleyerek gerekli hazırlıkları yapmaları önem arz etmektedir.

İlgili yasa metnine ulaşmak için tıklayınız. (İngilizce)

Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı'nın yasayla ilgili sayfasına ulaşmak için tıklayınız. (Almanca)

Üyelerimize önemle duyurulur.