20-22 Eylül Tarihlerinde AB Ülkelerinde Denetim Kampanyası: Yola Odaklan - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /20-22 EYLÜL TARİHLERİNDE AB ÜLKELERİNDE DENETİM KAMPANYASI: YOLA ODAKLAN
20-22 EYLÜL TARİHLERİNDE AB ÜLKELERİNDE DENETİM KAMPANYASI: YOLA ODAKLAN
A+A-
20-22 Eylül Tarihlerinde AB Ülkelerinde Denetim Kampanyası: Yola Odaklan

Avrupa Karayolları Polis Ağı (ROADPOL) tarafından yayımlanan duyuruya istinaden,

20/09/2022 00:00 - 22/09/2022 00:00 tarihleri arasında tüm Avrupa Birliği ülkelerinde, Focus on the Road (Yola odaklan) denetim kampanyası yapılacaktır. Denetimler, trafik polisleri tarafından yapılacaktır. Normal günlük kontrol faaliyetlerinin yanında, özellikle sürücünün dikkatini dağıtacak faaliyetlere odaklanılacaktır.

Hızlı sürüşe ek olarak, sürücünün dikkatininin dağılması kazaların yaygın sebeplerinden biridir. Sürücünün dikkatinin dağılması modern çağa özgün bir problem olarak görülmeyebilir. Lakin, cep telefonları gibi mobil cihazların, karayolunda aktif araç kullanımı gerçekleştiren kimseler tarafından yaygın kullanımı dikkatleri bu konunun üzerine çekmiştir.

Cep telefonu kullanımı öncesinde de sürücülerde dikkat dağınıklığı mevcuttu. Cep telefonu kullanımına ek olarak; tıraş olma, makyaj yapma, yeme-içme ve bunlar gibi faaliyetler dikkat dağınıklığına sebep olarak gösterilebilecektir. Günümüzde kullanılan araçlar, sahip oldukları çeşitli elektronik cihazlar nedeni ile de çok daha fazla dikkat dağıtıcı ortam sunmaktadır. Tüm bu faktörler, trafikte karayolu kullanıcılarının dikkatini dağıtmaktadır.

Karayolu kullanıcılarının dikkatlerini içinde bulundukları trafiğe vermeleri gerekmektedir.

Üyelerimize önemle duyurulur.