15 Mart İtibariyle Tüm Sınır Kapılarında Tahsilat İşlemleri Başlıyor - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /15 MART İTİBARİYLE TÜM SINIR KAPILARINDA TAHSİLAT İŞLEMLERİ BAŞLIYOR
15 MART İTİBARİYLE TÜM SINIR KAPILARINDA TAHSİLAT İŞLEMLERİ BAŞLIYOR
A+A-

Bilindiği üzere, ülkemize yönelik ve ülkemiz üzerinden taşıma faaliyeti gerçekleştiren yabancı plakalı araçların köprü, otoyol ve trafik cezalarının tahsilatının yapılabilmesi amacıyla Derneğimiz tarafından, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız nezdinde girişimlerde bulunulmuş ve sektörümüzün bu yöndeki talepleri ilgili bürokratlar ile paylaşılarak Türk araçlarına yönelik haksız rekabetin önlenebilmesi için olabilecek düzenlemelerin hayata geçirilmesi talep edilmiştir.

Konuya ilişkin olarak Bakanlıklarımız tarafından çalışmalar başlatılmış ve 1 Ekim 2021 tarihi itibariyle İpsala sınır kapısında pilot uygulama başlatılmış idi. Bugün itibariyle, Ticaret Bakanlığı, Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından Derneğimize iletilen yazıda; trafik cezaları ve köprü/otoyol geçiş ücretlerinin sınır kapılarında bulunan yolcu ve TIR çıkış tescil peronlarında POS cihazları aracılığıyla kredi kartları kullanılmak suretiyle tahsil edilmesine ilişkin çalışmaların sürdürüldüğü bildirilmektedir.

Bu kapsamda, 15 Mart 2022 tarihi itibarıyla, kara sınır kapılarında tescil peronlarında kullanılmakta olan programlarda, plakaya bağlı olarak trafik cezası ve köprü/otoyol geçiş ücretine ilişkin sorgu yapılarak ödenmemiş ceza/ücret bulunması halinde, söz konusu tahsilatlar POS cihazları aracılığıyla gerçekleştirilecek olup anılan tahsilatlar gerçekleşmeden araçların gümrük sahasından çıkışına izin verilmeyecektir.

Diğer taraftan, Tek ve Maktu Vergi, Fazla Mesai Ücreti ve Para Cezaları da peronlarda POS cihazı ile tahsil edilebilmektedir.

Yabancı plakalı araca ait borç sorgulamak için lütfen tıklayınız.

Haksız rekabetin önlenmesi adına sektörümüz için büyük önem taşıyan bu önemli projenin hayata geçirilmesini sağlayan Bakanlıklarımıza ve bürokratlarımıza sektörümüz adına şükranlarımızı sunarız.