1 Mart 2020 İtibariyle Bulgaristan E-TOLL Geçiş Sistemi Hayata Geçiyor - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /1 MART 2020 İTİBARİYLE BULGARİSTAN E-TOLL GEÇİŞ SİSTEMİ HAYATA GEÇİYOR
1 MART 2020 İTİBARİYLE BULGARİSTAN E-TOLL GEÇİŞ SİSTEMİ HAYATA GEÇİYOR
A+A-
1 Mart 2020 İtibariyle Bulgaristan E-TOLL Geçiş Sistemi Hayata Geçiyor

Bilindiği üzere, Bulgaristan’da uygulanmaya başlanacak olan elektronik otoyol ücreti sistemi E-TOLL, 1 Mart 2020 tarihi itibariyle faaliyete geçirilecektir.

Karayolu Altyapısı Ajansı’ndan yapılan açıklama kapsamında, E-TOLL otoyol ücreti sisteminin devreye sokulmasından sonra kat ettikleri mesafeye bağlı olarak otoyol ücreti ödeyecek olan kamyon, otobüs ve azami yüklü ağırlığı 3,5 tondan fazla olan araçların sürücüleri veya sahipleri, bilgi edinebilmek amacıyla Ulusal E-TOLL Sistemi Yönetimi Dairesi’nin www.bgtoll.bg/tr/toll adresinden detaylara ulaşabilmektedir.

GNSS tabanlı yerleşik aygıt aracılığıyla, GPS cihazı aracılığıyla veya güzergah haritası ile ücretli ulusal karayolu ağını kullanmak için gerekli ücretleri ödemek mümkündür.

Toll ücretini ödeme olanakları arasında yer alan, azami yük ağırlığı 3,5 ton üzerinde olan ve araçlarında yerleşik aygıt ve GPS cihazı bulunmayan araç sahipleri ve kullanıcıları, güzergah haritası satın aldıktan sonra ücretli yol ağını kullanabilmektedir. Ulusal E-TOLL Sistemi Yönetimi Dairesi’nin sunduğu bu hizmeti kullandığı takdirde taşımacılar, başlangıç ve bitiş noktalarını ve ayrıca dörde kadar ara konumu belirterek belirli bir rotanın geçişi için ödeme yapmaktadır. Aracın maksimum yükünü, emisyon sınıfını, aks sayısını ve sicil numarasını da belirtmeleri gerekmektedir.

Verileri doğru girdikten sonra, sistem sürücüye ödenen yol bölümleri ve ödenmesi gereken ücret hakkında ayrıntılı bilgi vermektedir. Taşımacının, kesin olarak işaretlenmiş noktaları takip ederek önceden belirlenmiş mesafeyi katetmek için rota haritasının etkinleştirilmesinden sonra 24 saati bulunmaktadır.

Açıklamada, başlangıç ve bitiş noktalarının büyük önem arz ettiği ve güzergah haritasının seyahat boyunca takip edilmesi gerektiği ifade edilmektedir. Güzergah haritasının, kullanıcı sisteme kayıtlı değilse 24 saat öncesine kadar ve bir e-posta adresiyle kayıtlıysa yedi gün öncesine kadar etkinleştirebileceği belirtilmektedir.

Güzergah haritalarını aşağıdaki satış noktalarından temin edebilirsiniz.

  • Bölgesel Yol Müdürlüklerinden, nakit ödeme, yakıt kartı dahil olmak üzere kartla ödeme aracılığıyla,
  • Listede yer alan self-servis ödeme terminallerden, yakıt kartı dahil kartla ödeme aracılığıyla (Listeye ulaşmak için tıklayınız),
  • Elektronik olarak www.bgtoll.bg adresinden veya mobil uygulama üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Satın almış olduğunuz güzergah kartının kontrolünü trcbo.bgtoll.bg/RoutePass/Create?weightClass=2 websitesi üzerinden sağlayabilirsiniz.

Gerekli şartlara uyulmadığı takdirde kesilecek cezaları da içeren Türkçe duyuru için lütfen tıklayınız, İngilizce dilindeki detaylı duyuruya ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Karayolu seyahat maliyetini ücretsiz hesaplamak için www.trots.bgtoll.bg/ adresinden faydalanabilirsiniz.

Sürücüler veya firmalar herhangi bir sorun ile karşı karşıya geldiklerinde veya daha detaylı bilgi almak için 0700 10 876 numaralı telefon hattını arayarak Ulusal E-TOLL Sistemi Yönetimi Dairesi Bilgi Merkezi’ne başvurabilirsiniz.