Slovenya İş Forumunda Transit Kota Engeli Ele Alandı - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /DÜNYADAN HABERLER
  • /SLOVENYA İŞ FORUMUNDA TRANSİT KOTA ENGELİ ELE ALANDI
SLOVENYA İŞ FORUMUNDA TRANSİT KOTA ENGELİ ELE ALANDI
A+A-
Slovenya İş Forumunda Transit Kota Engeli Ele Alandı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Slovenya ile Türkiye arasındaki transit geçiş kotalarının makul seviyelere çıkarılmasının iki ülke ticaretine önemli bir ivme kazandıracağı gibi AB ile olan ticarete de değer katacağını söyledi.

Kasapoğlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türkiye-Slovenya İş Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, 8. Karma Ekonomik Komitesi Toplantısının 21 Kasım 2019'da Slovenya'da düzenlendiğini hatırlatarak, toplantıda, iki ülke arasındaki bütün ekonomik ilişkilerin detaylı şekilde ele alındığını söyledi.

Kasapoğlu " 8. Dönem KEK Toplantısı'nda müzakere edilen kara yolu ulaştırmasındaki yetersiz kotalar ikili ticaretimizi olumsuz yönde etkilemeyi sürdürmektedir. Bu itibarla ilk aşamada transit geçiş kotalarının makul seviyelere çıkarılması, zaman içerisinde de bu alanda daha fazla liberalizasyon sağlanması ticaretimize önemli bir ivme kazandıracaktır. Hiç şüphesiz bu ivme hem ikili ilişkilerimize hem de AB ile olan ticaretimize değer katacaktır. Türkiye ile Slovenya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin sürekli gelişerek hedeflediğimiz düzeylere ulaşacağı yönündeki samimi inancımı belirtmeliyim." Dedi