Davetlisiniz: Çok Taraflı Pakistan Toplantısı 3-4 Aralık 2019 Karaçi, Pakistan

19.11.2019

27-28 Kasım 2018 tarihlerinde Ankara'da düzenlenen Pakistan-Türkiye 3. Kara Ulaştırması Karma Komisyon (KUKK) Toplantısında alınan karara binaen; 3-4 Aralık 2019 tarihlerinde Pakistan'ın Karaçi şehrinde çok taraflı bir toplantı düzenlenmesi planlanmaktadır. Söz konusu toplantı vesilesiyle TIR sisteminin işleyişi, eTIR uygulaması ve sayısal takograf işlemleri gibi çeşitli konulara ilişkin eğitim ve sunumlar yapılması ve her iki ülkenin gümrük, ulaştırma ve özel sektör temsilcilerinin bir araya getirilmesi düşünülmektedir.
 
Pakistan'ın TIR Sistemindeki kefil kuruluşu olan PNC-ICC (The Pakistani National Committee of the International Chamber of Commerce) ev sahipliğinde düzenlenecek olan bu toplantılarda çeşitli paydaşların bilgi ve tecrübelerini içeren karşılıklı paylaşımlarda bulunulması öngörülmektedir. Bu şekilde iki ülke arasındaki temasın ve kamu - özel sektör işbirliğinin güçlendirilmesi arzu edilmektedir.
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince TIR Sistemi üzerine verilen seminer ve eğitimlerin yanı sıra IRU, EİT ve EİT-TSO gibi organizasyonlar nezdinde Pakistan tarafı ile temaslar sıklaşmış bulunmaktadır. Bölgeye ilişkin olarak son yıllarda TIR Sözleşmesinin bölgedeki genişlemesi ve Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) projesinin hayata geçirilmesi gibi flaş gelişmeler yaşanmıştır. Dolayısıyla bu gelişmeler ışığında İstanbul - Tahran - İslamabad hattındaki karayolu ve demiryolu güzergâhları gibi Karaçi ve Gwadar limanları gibi denizyolu noktaları da önem kazanmaya başlamıştır.
 
Bölgeye taşımacılık yapan veya yapmayı düşünen firmaların 3-4 Aralık 2019 tarihlerinde Pakistan'ın Karaçi şehrinde düzenlenecek olan toplantılara ilişkin olarak katılım teyidi ve katılımcı bilgilerini en kısa sürede aşağıdaki form üzerinden iletmelerini önemle rica ederiz.