İstanbul U-ETDS Bilgilendirme Semineri Yoğun Katılımla Gerçekleştirildi

12.11.2019

Taşımacılık sektöründe Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS) ve Sayısal Takograf uyguluması 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle başlıyor. Tüm yetki belgesi sahibi firmalar; çıkış yaptıkları noktadan izleyecekleri güzergaha, taşıyacakları yük miktarından varacakları noktaya kadar tüm bilgileri izin verilen sürelerde bildirmek zorundalar. Aynı tarihe kadar firmalar Sayısal Takograf verilerini indirerek bakanlığa bildirecekler.
 
Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS) ile Sayısal Takograf Veri Analizi Bilgilendirme Toplantısı, UND öncülüğünde, İstanbul Ticaret Odası desteği ile 9 Kasım’da yapıldı. Toplantıya UND İkinci Başkanı Şerafettin Aras, KDGM Genel Müdürü Mahmut Gürses, TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş, İTO Yönetim Kurulu Üyesi Levent Taş, İstanbul Ulaştırma Bölge Müdürlüğü temsilcileri ile çok sayıda nakliyece katıldı.
 
Toplantının açılışında UND İkinci Başkanı ve İTO Meclis Üyesi Şerafettin Aras, KDGM Genel Müdürü Mahmut Gürses, TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş, İTO Yönetim Kurulu Üyesi Levent Taş konuşma yaparak toplantının öneminden bahsetti.

 

KDGM Genel Müdürü Mahmut Gürses de yaptığı konuşmada sistemin yolcu taşımalığında başladığını ve başarılı olduğunu söyleyerek, uygulamanın bu yılsonu itibariyle eşya taşımacılığında da devreye gireceğini söyledi. Gürses, “Yepyeni bir sistem ve bunu birlikte yapacağız, birlikte öğreneceğiz, birlikte yürüyeceğiz. Bunun geri dönüşü yok” dedi.
 
Açılış konuşmalarının ardından, KDGM Daire Başkanı Kerim Cicioğlu, KDGM Uzmanı Hasan Boz ve Dursun Savaş yaptıkları sunumlarla sistemin işleyişini anlattı. Sunumlar sonrası yetkililer sektör sorularını cevapladı.