Kapıkule'deki Çalışmalar Yerinde İncelendi

22.10.2019

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ve UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu Kapıkule’de incelemelerde bulundu. Turagay, “Kapıkule dünyaya açılan kapımız, buraya çok önem veriyoruz. Bizim Türkiye’den gönderdiğimiz araç sayısı günde bin 200’ü bulmuş durumda. Bu bir rekor” dedi.

Ticaret Bakanı Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Kapıkule  VIP Salonu'nda Kapıkule'deki çalışmalara yönelik toplantı düzenledi.

Toplantıya, Ticaret Bakanı Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Ticaret Bakanlığı Personel Genel Müdürü Yahya Baba, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdür Yardımcısı Yakup Sefer, Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Yaşar Yaman Ocak, GTİ Genel Müdürü Ömer Gebeş, Trakya Gümrük ve Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Nergiz Tünaydın, GTİ Kapıkule İşletme Müdürü Ertuğrul Irkıçatal, Kapıkule TIR Müdürü Halil Gözler, Hamzabeyli Gümrük Müdürü Yakup Mollaoğulları, Taylan Çakmak Kapıkule Gar Gümrük Müdürü, Mehmmet Çakmak Gümrük Uzmanı, Hamzabeyli GTİ Gümrük Müdürü Ali Ülvi Dinç, UND İcra Kurulu Üyesi Kadir Çirkin, UND Kapıkule Temsilcisi Deniz Çınar katılım gösterdi.Rıza Tuna Turagay, toplantının ardından sınır kapısında incelemelerde bulundu. Tır işlemlerinin yapıldığı sahayı gezen Turagay, şoförlerle sohbet edip, sorun ve taleplerini de dinledi. UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu inşaat çalışmaları ve  geçişlerde yaşanan beklemeler hakkında bilgi verdi.Sınır kapısındaki giriş-çıkış istatistiklerine göre çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Turagay, "Rakamlara baktığımız zaman, geçen seneyle karşılaştırdığımızda, Kapıkule'de ekim ayı itibariyle yüzde 30'lara varan bir artış var tır giriş ve çıkış sayılarında. Bizim Türkiye'den gönderdiğimiz araç sayısı günde bin 200'ü bulmuş durumda, bu bir rekor" diye konuştu.


"Çok daha yüksek rakamlara ulaşırız" 

İşlem hacmini artırmak için Kapıkule Sınır Kapısı sahasında başlatılan inşaatın ocak ayında tamamlanacağını ifade eden Turagay, şunları kaydetti:

"İnşaat tamamlandığı zaman 8 çıkış peronu, 5 giriş peronu olacak. Bulgar tarafından 10 giriş peronu var, dolayısıyla bu peronları da en iyi şekilde kullanmaya çalışacağız. Şu an önümüzdeki en büyük engel Türkiye'den çıkıştan sonra Bulgar tarafına girişte kontrol noktalarının sayısının azlığı. Bulgar sınır kapısında 2 kontrol noktası var. Daha sonra da 2 dezenfekte ünitesi var. Bunların sayısını artırmak için Bulgarlarla toplantılar yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Eğer o sayıları artırabilirsek, oradaki boğazı, geçişi genişletebilirsek o zaman biz çok daha yüksek rakamlara ulaşırız. Buradaki tır kuyruklarımızı da azaltırız" dediTuragay "Burada bir önemli nokta daha var bu bizim ihracatımızı etkilemekle birlikte, taşıma firmalarının önemli bir kısmı yabancı firmalar. Dolayısıyla bu farkındalığı özellikle Almanlar nezdinde anlatmamız gerekiyor. O konuyla ilgili gerek Uluslararası Nakliyeciler Derneği gerekse sivil toplum örgütlerimiz ve gerekse biz ayrı olarak da çalışacağız" dedi