UND Heyeti Kapıkule Sınır Kapısını Ziyaret Etti

30.09.2019

Kapıkule sınır kapısında devam eden inşaat çalışmalar hakkında bilgi almak amacı ile UND Heyeti Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Yaşar Yaman Ocağı ziyaret etti.

Gerçekleştirilen ziyarette inşaat çalışmalarını yerinde inceleyerek sürecin Ocak ayı içerisine tamamlanacağı bilgisi paylaşıldı. Mevcut 20 adet akaryakıt pompası inşaat sonrası 24 adet çıkaracak olup, akaryakıt işlemlerinde daha hızlı bir süreçte gerçekleştirilecek.

 
Halihazırda 2 adet TIR ihracat çıkışı ve 4 adet TIR ithalat giriş işlemi yapılabiliyorken inşaat çalışmaları sonucunda 8 adet giriş ve 8 adet çıkıştan TIR işlemleri gerçekleştirilebilecek.
 
Son günlerde TIR işlemlerine hatırı sayılır artış gözlemlenirken ihracat çıkış sayısı günlük 1.064 adete kadar yükselmiştir. Gerçekleştirilen görüşmelerde Sayın Ocak en kısa sürede çıkış sayılarını 1.200 adete çıkartmayı hedeflediklerini dile getirmiş olup, Bulgaristan makamları ile bu sayıyı arttırmak için sürekli temas halinde olduğu dile getirmiştir.

 


Gerçekleştirilen ziyarete UND Yönetim Kurulu Üyeleri Vedat Tutu (VİP) ve Mehmet Dilmen (Transbatur), UND Gümrük ve Antrepo Çalışma Grubu Başkanı Caner Tan (Tan), UND İcra Kurulu Üyesi Kadir Çirkin ve UND Kapıkule Temsilcisi Deniz Çınar katılım göstermiştir.