TMGD - Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Eğitimi 31 Ocak 2019

04.01.2019

TMGD - Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Eğitimi 31 Ocak 2019 (64 Saat)
Eğitime son kayıt tarihi: 24 Ocak 2019


 
2010 yılında ADR ye taraf olan Türkiye 2014 yılı itibariyle Tehlikeli Maddelerin Karayolunda Taşınmasına Hakkında Yönetmelik kapsamında ADR hükümlerini uygulamaya başlamıştır. Bu hükümlerden bir tanesi de Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı zorunluluğu ile ilgilidir. Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik kapsamında Tehlikeli Madde Taşımacılığı ile ilgili gönderen, paketleyen, dolduran, taşımacı vs. faaliyetleri gerçekleştiren işletmelerin tehlikeli madde güvenlik danışmanı istihdam etmesi veya tehlikeli madde güvenlik danışmanından hizmet alması zorunludur.

Nasıl Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olunur?
TMGD olmak isteyenlerin Fen (Fizik, kimya, biyoloji, istatistik, matematik) ve Mühendislik alanlarında lisans mezunu olmaları veya tehlikeli madde ve güvenlik programı/bölümü ön lisans mezunu olmaları TMGD Eğitimi için ön şarttır.
Adayın, UDHB tarafından yetkilendirilen eğitim kurumlarından 64 saatlik TMGD eğitimi tamamlandıktan sonra Ulaştırma Bakanlığı'nın yapacağı sınavda başarılı olması (Başarı Barajı: 70 puan) yeterlidir.
 
TMGD - Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Eğitimine Kimler Katılmalı?
  • Tehlikeli madde üreten, taşıyan, depolayan, elleçleyen, etiketleyen ve ambalajlayan firmaların tehlikeli maddeler konusunda uzmanlaşmak isteyen yöneticileri
  • Akademisyenler
  • Firma bünyesinde veya ayrı danışmanlık faaliyeti olarak yetkili Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olarak çalışmak isteyerek, Tehlikeli Madde Faaliyet alanlarında kariyer hedefleyen herkes
Gerekli evraklar;
  • 1 adet vesikalık fotoğraf
  • Kimlik fotokopisi
  • Diploma fotokopisi