UND, Göçmen Sorununu İncelemek İçin Sahadaydı!

17.12.2018

Sırbistan-Hırvatistan sınırında Türk ihracatı taşıyan TIR’larımıza yönelik kaçak göçmen girişleri sayısında yaşanan artış, Hırvatistan’da 6.000 Euro’lara varan cezalar, sürücülerimizin yaşadığı mağduriyetlerin Derneğimize iletilmesi sebebiyle, Kurumumuz Dışişlerimiz ve Ticaret Bakanlığımız başvurarak Sırbistan-Hırvatistan sınırını ziyaret etmek, ilgili Sırp ve Hırvat Kuruluşlarıyla görüşmek için başvurmuştur. Sırbistan ve Hırvatistan Büyükelçiliklerimizin de desteğini alan UND, 13 ve 14 Aralık 2018 tarihlerini kapsayan Resmi Kurum, saha ziyaretlerini kapsayan programı için resmi ve saha ziyaretleri gerçekleştirmiştir.
 
Resmi Kurumlarımız dışında, Derneğimiz, Sırbistan muadil Derneğine başvurmuş, sorun konusunda meslektaşlarımızın da görüş ve önerilerini de talep etmiştir. Sırbistan Derneği, yaşanan sorunun sadece Türk taşımacılarının değil, tüm yabancı taşımacıların sorunu olduğunu, bu sebeple UND’yi ve tüm Dernekleri gerçekleşecek genel kuruluna davet ettiklerini belirtmiştir. UND’nin önerisiyle sınır kapısı sorunu yaşayan tüm Derneklerin sorunlarını yansıtan, ulusal ve uluslararası resmi kurumlarımıza gönderilmesi planlanan Deklarasyon talebimiz Sırp Derneği tarafından da olumlu bulunmuş, Derneklerin mutabık kalacağı bir deklarasyonun da Sırp Derneği Genel Kurulunda imzalanmasına karar verilmiştir.
 


13.12.2018, 09 : 30, Sırbistan İçişleri Bakanlığı Toplantısı

 
Sırbistan Büyükelçiliği yetkililerimiz, Belgrad Ticaret Müşavirimizden oluşan heyet ile UND, Sırbistan İçişleri Bakanlığı Emniyet ve Sınır Müdürlerini ziyaret etmiştir.
 
UND Heyeti;
Türkiye ve Sırbistan’ın Avrupa Birliği ile komşu iki ülke olarak, benzer sorunu yaşadığımızı ifade etti.
 


Türkiye ve Bulgaristan arasındaki sınır kapısında göçmen sorunun yaşandığını, fakat iki ülkenin yapıcı yaklaşımla saldırıya maruz kalan taşımacılık firmalarını cezalandırmak yerine Türk Makamlarının sınır kapısında karbon cihazıyla geçen tüm araçları kontrol ettiğini, sonrasında Bulgar tampon bölgesine geçen araçlarında Bulgar Makamlarınca aynı kontrole tabi tutulduğunu, içinde göçmen olduğundan şüphelenilen araçlara ceza kesilmeden Bulgar Tarafınca Türk Tarafına geri gönderildikleri, aynı uygulamanın Sırp ve Hırvat Makamlarınca tatbik edilmesi talep edildi.

 

UND Heyeti, kaçak göçmenlerin araçlara bindiği noktalarda ilave güvenlik uygulamaları tetkik edilmesini ve sınırdan geçen tüm araçların Sırp Makamlarınca kontrole tabi tutulmasını talep etti.
 
Sırbistan Saha Ziyareti, 13.12.2018, 11.00-18.00
 


Sırbistan Türk Büyükelçiliğimizin organizasyonuyla Türk heyeti ve Sırp güvenlik güçleri Sırp-Hırvat sınır kapısına giden güzergâh üzerinde göçmen sorununu incelemek üzere yola çıktı.

 

13.12.2018, Belgrad Büyükelçimiz Sayın Tanju Bilgiç’e ziyaret, 19.00-21.00
Sonrasında UND Heyeti Belgrad Büyükelçimiz Sayın Tanju Bilgiç’e bir ziyaret gerçekleştirdi.
 
UND Heyeti, Türk Büyükelçiliğine sadece Türk sürücülerin değil tüm uluslararası sürücülerin korkulu rüyası olan araçlara göçmen girişlerini ve yaşanan mağduriyeti görmek ve gidermek üzere sahaya gelen ilk yabancı misyon olunması ve verilen tüm destek için şükranlarını sundu.

 

Büyükelçimiz konuyu Sırbistan İçişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşeceğini, gümrük sahasına gerekli kontrol cihazlarının temini, personel sayısının artması için Büyükelçiliğimizce gerekli girişimlerin süreceğini ifade etti.
 
14.12.2018, Hırvatistan, 15 : 00
 
Saha ziyaretlerinin ikinci gününde UND İcra Kurulu Başkanı Erman Ereke Hırvatistan’ın Zagrep şehrine giderek, Hırvatistan İçişleri Bakanlığı Yetkilileri ile biraraya geldi.

 

UND İcra Kurulu Başkanımız Hırvat Heyetinden sınır kapısında araçlarının halatları kesilmesi durumunda bile 2.000 Euro ceza alan ve sadece nakliyecileri hedef alan cezalandırma uygulamaları yerine tampon bölgede tüm araçlarımıza teknolojik aletlerle göçmen kontrolü sağlanmasını, araçlarında göçmen çıkan araçların ceza uygulanmadan Sırbistan’a geri gönderilmesi talebinde bulundu. Ayrıca Sırp ve Hırvat yetkililerinden ortak sınır kapısı yönetimi hususunda talepte bulundu.
 
14.12.2018, Sırbistan, 11.00-18.30
 
Sırbistan Uluslararası Karayolu Taşımacılar Birliği Genel Kurulu vesilesiyle Sırp Derneği ev sahipliğinde uluslararası karayolu taşımacıları dernekleri sınır kapısı sorunlarını görüşmek üzere bir araya geldi.
 
Toplantıda Derneğimizi İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman temsil etti. Toplantıda 13.12.2018 tarihinde sınır kapısında Türk Heyetince gerçekleştirilen ziyaretteki gözlemlerimizden bahsetti. Sınır kuyruklarında bekleyen tüm ülke taşımacılarının tehlike altında olduğunu belirterek, taşımacıların ortak hareket ederek, ülkelerimizin Resmi Kurumlarına ve AB’ye başvurmaya çağırdı. Sadece uluslararası nakliyecilerin cezalandırılarak insanlığın bir sorunu olan göçmen sorunun önlenemeyeceğini belirtti.
 


Toplantıda 10 ülkenin Dernekleri sınır kapısı geçişlerinin hızlandırılması ve göçmen sorunu sebebiyle taşımacıların cezalandırılmaması gerektiğini belirten deklarasyonu imzaladı.
 
Toplantımıza destekleriyle güç veren, başta Dışişleri ve Ticaret Bakanlığımız, verdikleri büyük destek dışında, saha ziyareti ve Sırbistan Sınırı kaçak göçmen sorununu sınır kapısında sahada ziyaret eden ilk yabancı misyon olmaları nedeniyle Sırbistan Büyükelçimiz Sayın Tanju Bilgiç ve Sırbistan Büyükelçiliğimizin kıymetli ekibine, , Hırvatistan Büyükelçiliğimize ise çok kısa sürede Hırvat Resmi Kurumları ile toplantı organizasyonlarının gerçekleştirilebilmesi ve toplantımıza katılarak güç vermeleri sebebiyle sektörümüz adına şükranlarımızı arz ederiz