UND'den Dışişleri Bakanlığına Ziyaret

10.12.2018

Sektörümüzün son dönemde yaşadığı Almanya vize sorunu ve Sırbistan-Hırvatistan Sınırındaki kaçak göçmen vakaları ile ilgili Dışişleri Bakanlığı ziyaret edilmiştir.
 
Batı  ve Orta Avrupa Ekonomik İşler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Esra Doğan, Daire Başkanları Mehmet Akif İnam ve Ahmet Faik Davaz’ın yer aldığı toplantıda Derneğimiz heyeti UND Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İzzet Salah, Yüksek İstişare Konseyi Üyesi Hakan Bezginli, UND Üyesi Erhan Gündüz, UND İcra Kurulu Başkan Vekili Erman Ereke ve UND Koordinatörü Nejla Albayrak’tan oluşmuştur.
 
Toplantıda, Almanya’nın başlattığı davetiye ve teyit yazısı talebi sonrasında vize alım süreçlerinde yaşanan sorunlar Dışişleri Bakanlığı ile paylaşılmış ve sektör talepleri aktarılmış ve destek talep edilmiştir.
 
Toplantıda gündeme getirilen bir diğer hususta, Sırbistan ile Hırvatistan arasındaki sınır kapısında yaşanan kaçak göçmen sorunları olmuştur. Konu ile ilgili karşılaşılan mağduriyetler ve karşı karşıya kalınan yüksek cezalar Dışişleri Bakanlığı ile paylaşılmış ve girişim talep edilmiştir.
 
Sektörümüzün kota ve geçiş ücretleri ile ilgili yaşadığı sıkıntılar ve bu konuda yaşanan son durum toplantıda Derneğimiz tarafından paylaşılan diğer hususlar olurken bahse konu sorunların çözümü konusunda destek ve girişim talep edilmiştir.
 
Dışişleri Bakanlığı konu alanına giren sektörümüz sorunları ile ilgili yapılan istişarelerde destek verileceği bilgisi değerli bürokratlarımız tarafından paylaşılmış olmakla birlikte, karşılıklı bilgi paylaşımının devam ettirilmesi konusunda mutabık kalınmıştır.
 
Sektörümüze verdikleri destekler ve çözüm amaçlı yaklaşımları için Dışişleri Bakanlığımıza şükranlarımızı sunarız.