Logitrans Fuarı 12. Kez Kapılarını Açtı

16.11.2018

Avrasya bölgesinin en büyük taşımacılık ve lojistik fuarı olan uluslararası ‘Logitrans Transport Lojistik Fuarı’ dünyanın önde gelen lojistik firmalarını 12. kez İstanbul’da buluşturdu. 20 ülkeden 136 firmanın katılımıyla 14-16 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen fuar firmalara network imkanı sunulurken; üç gün boyunca düzenlenen oturumlarda Türkiye’nin intermodal taşımacılıktaki yeri ve dijitalleşmenin sektöre getirdikleri gibi konular ele alındı.

Fuarın açılışını EKO MMI Fuarcılık İdari Direktörü İlker Altun, Messe München Yönetim Kurulu Üyesi Gerhard Gerritzen ile Almanya Federal Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanlığı Müsteşarı Steffen Bilger ve Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Başkanı Emre Eldener yaptı.


 
ATLAS LOJİSTİK ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

Lojistik sektörünün medyası ve sivil toplum örgütlerinin desteği ile 9 yıldır aralıksız devam eden “Atlas Lojistik Ödülleri” yarışmasının ödül töreni 15 Kasım 2018’de Logitras Fuar merkezinde yapıldı. Törenle dağıtılan ödüller için 82 aday mücadele etti.

Uluslararası logitrans Transport Lojistik Fuarı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen törende, organizasyon komitesi adına bir konuşma yapan İlker Altun, “Atlas Lojistik Ödülleri’nde bugüne kadar Türkiye’nin taşımacılık ve lojistik endüstrisine mensup irili ufaklı 525 yarışmacı oldu. 2018 yılında da çeşitli dallarda rekor sayıda katılım gerçekleşti. Yarışmaya katılan 82 adayı da kutluyorum” dedi. İlker Altun daha sonra şunları söyledi: “Ekonomik istikrarsızlık zamanlarında faaliyetlerini sürdürmeyi başaran herkes aslında ödülü hak ediyor. Ancak Lojistik Ödülü Atlas’ı almak için önce aday olmak gerekiyor. Her platformda saygınlığı onay gören bu yarışmaya katılanlar, yarışabilecek başarıları ve özgüvenleri için, kazananlar da ödül aldıkları için gururlanabilir, övünebilirler. Bu onların hakkıdır” dedi.
 
Törende UND adına konuşma yapan İcra Kurulu Başkan Vekili Erman Ereke, verilen lojistik ödüllerinin önemine işaret ederek bu lojistik ödüllerinin sektör performansı üzerindeki olumlu etkilerine değindi.

LOJİSTİK ÖDÜLLERİNDE 26 FİRMAYA ÖDÜL VERİLDİ
 
Ulaştırma belgesine dayalı hizmetler dalında 5 kategoride değerlendirme oldu. Aynı kategoride her firmaya yalnızca bir ödül verilen yarışmanın belgeye dayalı hizmetlere ilişkin ödül değerlendirme sonuçları şöyle gerçekleşti:
 
Uluslararası Lojistik İşletmecileri: ARKAS
Lojistik Yurtiçi Lojistik İşletmecileri: CEYNAK
Lojistik Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri: OMSAN
Lojistik Yurtiçi Taşıma İşleri Organizatörleri: FEVZİ GANDUR
Lojistik Uluslararası Ticari Eşya Taşımacıları: LOGİTRANS
 
Lojistik Ulaştırma Bakanlığı yetki belgeleri dışında oda, dernek, birlik gibi üyeliklere göre yapılan başvurularda şu sonuçlar elde edildi:

Uluslararası Deniz Taşıması Firmaları (Gemi Sahipleri): MEDKON LINES
Uluslararası Deniz Taşıması Firmaları (Forwarder): GLOBELINK ÜNİMAR
Lojistik Demiryolu Taşıması Firmaları (Operatörler): MEDLOG
Lojistik Demiryolu Taşıması Firmaları (Forwarder): SARP INTERMODAL
Uluslararası Hava Taşıma Firmaları (Havayolu Taşıyıcısı): TURKISH CARGO
Uluslararası Hava Taşıma Firmaları (Forwarder): GENEL TRANSPORT
Liman İşletmecileri: MERSİN Uluslararası Liman İşl.
 
Yarışmada, jüri üyelerinin seçimine bağlı şekilde sonuçlanan Lojistik Proje Ödülleri dalında ise dört proje ödüle değer bulundu:

“Ağır ve Havaleli Yüklerin Taşınmasına İlişkin Yönetmelik” projesi ile AND (Ağır Nakliyeciler Derneği)
“TANAP” projesi ile ARKAS Lojistik
“Biofarma Lojistik” projesi ile TRANSORIENT
“Lojistik Sektöründe Kadın İstihdamı Farkındalığının Arttırılması” projesi ile UTİKAD
 
Aday belirleme ve oylama işlemleri www.lojistikodulleri.com web sitesi kullanıcıları tarafından yapılan online yarışmada ise elde edilen sonuçlar jüri tarafından tescil edildi. 6 kategoride toplam 29 adayın yarıştığı yarışmada, sonuçlar lojistik sektörünün tüm kesimlerinden gelen oylarla belirlendi.

Yılın En Beğenilen Lojistik Şirketi: CEYNAK Lojistik
Yılın Lojistik Tedarikçisi: FORD TRUCKS
Yılın Lojistik Yöneticisi (Karayolu): EFE GÖKTUNA (Fevzi Gandur Lojistik)
Yılın Lojistik Yöneticisi (Denizyolu): OĞUZ TÜMİŞ (Samsunport)
Yılın Lojistik Yöneticisi (Havayolu): HASAN ŞAFAK (Fevzi Gandur Lojistik)
Yılın Depo Yöneticisi: ALİ SEVEN (Ceynak Lojistik)
Bu yıl üçüncü kez verilen "Lojistiğe Katkı Ödülü"nü kazanan dış ticaret şirketleri şunlar:
DOĞTAŞ
MERİNOS
SIEMENS
ŞİŞECAM