Rusya, Kazakistan ve BDT Ülkeleri Çalışma Grubu Toplandı

23.10.2017

Rusya, Kazakistan ve BDT Ülkeleri Çalışma Grubumuz coğrafik veya politik nedenlerle ihracatımızın taşındığı güzergahlarda kesinti yaşanmaması için alternatif güzergahları yaşatmaya ve oluşturmaya çalışmaktadır.
 
Bu cihetle, Hazar Denizinde bir rekabet ve yüksek maliyetlerin düşmesine imkan sağlayacak Kazakistan adına Ro-Ro gemi hattı oluşturmaya çalışan Caspian Offshore Construction Yetkilisi Dauren Madin Çalışma Grubumunda misafir edildi. Orta Koridorun yaşaması ve transit geçişlerin güzergah üzerinde artması adına taşımacıların beklentileri ve önerileri sunuldu.
 
Çalışma grubunda işare edilen diğer gündemler ise Beyaz Rusya geçiş belgeleri sorunu, Rusya ve Kazakistan taşımaları istatistikleri değerlendirmesiydi.
 
Çalışma Grubumunun bir sonraki toplantısının Kasım ayı sonlarında Antakya’da gerçekleştirilmesi kararı alındı.
 
Toplantıya Çalışma Grubu Başkanı Kadir Kuş (Özkuş), Başkan Yardımcısı Batuhan Erünlü (Mağdenli), Ata Kaan Kurak (Omsan), Mehmet Küçükzeyrek (Yardımcılar), Nurhan Nazlı (Nazlı), Sevim Soylu (UNO), Gökhan Kavak (Kavak), Onur Gül (Gülsan), Murat Gümüşlüol (Logitrans), Sefa Civelek (Düzce) katılım sağlamıştır.