Rusya, Kazakistan ve BDT Ülkeleri Çalışma Grubunda Devir Teslim!

15.04.2016Rusya, Kazakistan ve BDT Ülkeleri Çalışma grubumuza bir yıldır başarıyla hizmet eden Çalışma Grubu Başkanı Nilşah Alptekin (Yardımcılar) görev süresinin dolmasıyla, bayrağı yeni çalışma grubu başkanı Naim Kakırman’a (Kayra) teslim etti.
 
Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Kadir Kuş’un (Özkuş) çalışma grubu başkanı yardımcılığı da fiilen başlamış oldu.
 
Toplantının sabah gerçekleşen ilk bölümünde Kazakistan Elektronik Ön Bildirimi Sistemi konusunda Derneğimiz İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman tarafından Çalışma Grubu üyesi firmalarının değerli çalışanlarına, sistemin nasıl kullanılacağı konusunda bilgilendirme de bulunuldu.

 

Eğitim sonrasında katılımcıların dayanışması için “Kazakistan Elektronik Ön Bildirimi Sistemi Çalışma Grubu” kuruldu.
 
Eğitime katılamayan fakat elektronik ön bildirim sistemini kullanacak Çalışma Grubu üyelerimizin çalışanları,
alpdogan.kahraman@und.org.tr adresine katılım ve destek için başvuruda bulunabilirler.
 
Çalışma Grubumuzun ikinci bölümünde ise Kazakistan KUKK Toplantısı değerlendirmesi yapıldı.Özellikle transit geçiş belgelerinin kotasının artması gerektiği, konvoy uygulamasında yaşanan zorluklar, Kazakistan’da yüksek ağırlık ve geçiş belgeleri cezaları, vize ve kalış süresi sorunu Bakanlığımıza iletilecek bilgi notumuz için kayıt edildi.
 
Geçiş Belgeleri Dağıtım Esasları toplantısı sonuçları ile ilgili olarak katılımcılara bilgi verildi.
 
Yakında bitecek olan Belarus geçiş belgeleri hususunda katılımcılara bilgi verilerek, Derneğimiz takibinde olan ve Bakanlığımızın belge talebinde bulunduğu Belarus geçiş belgelerine ilişkin henüz karşı taraftan cevap alınmadığı bilgisi katılımcılarla paylaşıldı.
 
Belarus ikili geçiş belgeleri sayısı 600 civarına düşmüştür. Belarus’a gerçekleşen taşımalarda belge takibi önem arz etmektedir. Belarus kısıtlaması olmayan bir UBAK üyesidir.
 
Hazar koridorunda, Ukrayna ve Belarus’ta gerçekleşen taşımalarda yaşanan gümrük, sigorta, sınır kapısı verimliliği gibi sorunlar hususunda Derneğimizin gösterdiği çalışmalar hususunda istişarelerle çalışma grubumuz sonlandırıldı.
 
Görev süresince gösterdiği başarı, özveri ve çalışkanlık sebebiyle eski başkanımız Sayın Nilşah Alptekin’e şükranlarımızı sunuyoruz.