Rusya, Kazakistan ve BDT Ülkeleri Çalışma Grubu Toplantısı Gerçekleştirildi

14.05.2015Rusya, Kazakistan ve BDT Ülkeleri Çalışma Grubu 12.05.2015 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Rusya KUKK Toplantısı ve Çin Karayolu Taşımacılığı ana gündem maddeleri olmuştur.
 
Rusya KUKK Toplantısına ilişkin olarak Bakanlığımıza bildirilmek üzere Derneğimizin görüşlerinin oluşturulması, Çalışma Grubu üyelerinin taleplerinin ve analizlerinin belirlenmesinin amaçlandığı toplantıda son zamanda UND’nin Rusya taşımalarımız ile gerçekleşen girişimleri hususunda katılımcılara bilgi verilmiştir.
 
Toplantıya katılım sağlayan Çalışma Grubu Üyelerimize, UND ve Rus muadil Derneği ASMAP nezaretinde Rus ve Türk frigorifik taşımacılarca Antalya’da Akdeniz İhracatçı Birlikleri ve Antalya’da yerleşik gıda ihracatçılarımıza gerçekleştirilen saha ziyaretleri hususunda bilgilendirmelerde bulunulmuştur.
 
Çalışma Grubumuz saha ziyaretleri sonrasında düşük Rus geçiş belgesi kotasının, özellikle gıda ve diğer ihracat kalemi ürünlerimizin zamanında Rusya’ya teslimine en büyük engel olduğu hususunda mutabakata varmış, özellikle frigorifik ve normal geçiş belgelerinin sayısının bir an önce arttırılması gerektiğini önemle belirtmişlerdir.
 
Çin karayolu taşımacılığına ilişkin olarak ise UND hazırlamış olduğu istatistik ve bölge taşımacılık analizlerini çalışma grubu üyelerine sunarak, Çin’e taşıma hususunda çalışma grubu üyelerimizin fikirlerini önemle not etmiştir.
 
Çalışma Grubu Başkanı Nilşah Alptekin (Yardımcılar) başkanlığında gerçekleşen çalışma grubumuza Yönetim Kurulu Üyesi Cihan Sünel (Logi Trans), Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Kadir Kuş (Özkuş), Sevim Soylu (UNO), Gökhan Kavak (Kavak), Onur Gül (Gülsan), Sinan Çelikcan (Türkcan), Ali Gülgönül (Trans 14), Serkan Başbilen (Supet), Ufuk Cengizoğlu (Asil), Muzaffer Başbilen (Özbaşak), İmdat Başbilen (Başbilen), Serkan Civelek, Cevdet Sayar (Düzce), Ayhan Erdem (Tuna) ve UND İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman katılım sağlamıştır.