Rusya, Kazakistan ve BDT Ülkeleri Çalışma Grubu Toplantısı Gerçekleştirildi

02.06.2014

Rusya, Kazakistan ve BDT ülkeleri Çalışma grubumuz 29 Mayıs  2014 tarihinde bir araya geldi.
 
Çalışma Grubumuza derneğimiz gibi lojistik sektörünün bir diğer paydaşı olan geçiş belgelerinden sorumlu Deniz Ticaret Odası TIR Belgelendirme Birim Müdürü Ersin Kaymak Katılım sağladı.
 
İhracatımızın duraksamadan devamı için geçiş belge dağıtımı dağıtımın istişare edildiği toplantımızda Haydarpaşa özelinde tüm geçiş belgesi dağıtım ofislerinde gerçekleştirebilecek iyileştirmeler ve sistemler istişare edildi. 
 
Toplantıda gerçekleştirilen tespitler ve analizler bir resmi yazıyla Derneğimizce Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğümüz ve TOBB'a değerlendirilmesi amacıyla iletilecektir. 
 
Bu kapsamda toplantımızı onurlandıran Ersin Kaymak'a ve toplantının mümkün olmasını sağlayan İstanbul Deniz Ticaret Odası yetkililerine şükranlarımızı sunarız.
 
Toplantımızda konuşulan diğer konuların başında ise Haziran ayında gerçekleştirilecek Türkiye-Rusya KUK Toplantısına ilişkin stratejilerin ve Resmi kurumlarımıza iletilecek görüşlerin belirlenmesi idi.
 
İhracatımızın artmasına ve daha kısa sürede Rusya'ya ulaşılmasına vesile olacak geçiş belgesi sayısının artacağı yeni bir sistemin KUKK toplantısında belirlenmesi, Çalışma Grubumuzca ümit edilmektedir.
 
Biran önce kurulması gereken Türkiye - Rusya Ro-Ro hattı, Gürcistan - Rusya sınır kapısı son durumu, Kazakistan taşımaları istatistikleri çalışma grubumuzun diğer gündem konularıydı.
 
Çalışma Grubumuza Çalışma Grubu Başkanı Serkan Başbilen (SUPET) ve Başkan Yardımcısı Nilşah Alptekin (YARDIMCILAR) başkanlık etmiş olup, İsmail Civelek (Düzce Nakliyat), Ali Günhan Sandıkçı, Ahmet Sabri Sandıkçı (Karadeniz), Naim Kakırman (Kayra), Talay Tufan (Yug Logistics), Mehmet Küçükzeyrek (Nalçacılar), Uğur Yalçın (Demiral), Oğuzhan Özben (Greeneks), Salim Hallaçoğlu (Salim), Emre Ersoy (Çağlar Transport), Nagihan Soylu (UNO), UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Alper Özel ve İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman katılım sağlamıştır.