UND Başkanı Nuhoğlu, Ticaret Bakan Ruhsar Pekcan ile Kapıkule Saha Ziyaretinde Bulundu - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
Kapıkule (TR)
12.08.2022
İHRACAT
1 KM
İTHALAT
15 KM
TIR PARKI
1879 ARAÇ
AKARYAKIT
17.560 TL
Hamzabeyli (TR)
12.08.2022
İHRACAT
18 KM
İTHALAT
4 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
AKARYAKIT
17.550 TL
Ipsala (TR)
12.08.2022
İHRACAT
1 KM
İTHALAT
1 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
AKARYAKIT
17.560 TL
Gürbulak (TR)
12.08.2022
İHRACAT
2 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
170 ARAÇ
AKARYAKIT
-0 TL
Habur (TR)
12.08.2022
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
2943 ARAÇ
Sarp (TR)
12.08.2022
İHRACAT
28 KM
İTHALAT
6 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Maribor (SLO)
12.08.2022
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Kalotina (BG)
12.08.2022
İHRACAT
10 KM
İTHALAT
9 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Batrovci (SRB)
12.08.2022
İHRACAT
15 KM
İTHALAT
6 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /UND BAŞKANI NUHOĞLU, TİCARET BAKAN RUHSAR PEKCAN İLE KAPIKULE SAHA ZİYARETİNDE BULUNDU
UND BAŞKANI NUHOĞLU, TİCARET BAKAN RUHSAR PEKCAN İLE KAPIKULE SAHA ZİYARETİNDE BULUNDU
A+A-
UND Başkanı Nuhoğlu, Ticaret Bakan Ruhsar Pekcan ile Kapıkule Saha Ziyaretinde Bulundu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarında son günlerde çıkış sayılarında yaşanan artışları yerinde incelemek üzere Kapıkule’ye ziyaret gerçekleştirdi. Alanı inceleyen Pekcan çıkış sayıları ile ilgili basın mensuplarına bilgi verdi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ı ziyaret ettiği Kapıkule Sınır Kapısı'nda Edirne Valisi Ekrem Canalp, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık, gümrük çalışanlarının yanı sıra Uluslararası Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu ve Başkan Yardımcısı Nagihan Soylu karşıladı.

Pekcan, sınır kapısı önünde düzenlediği basın toplantısında, Her sabah ilk iş olarak geçiş sayılarına baktığını belirterek “Bizim gümrük kapılarında 1 dakika bile kaybetme lüksümüz yok. Bu anlayış ve prensip içerisinde tüm bakanlık olarak ve gümrük kapılarımızdaki çalışanlarla beraber kusursuz bir uyum içerisinde bu çalışmayı gerçekleştirmek için gayret ediyoruz' dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TIR giriş çıkışları ile ilgili çarpıcı ve sevindirici rakamları paylaştı. Bakan Pekcan, tüm zamanların giriş rekorunun kırıldığını belirterek, “28-29 Mart'ta en yüksek giriş çıkış rakamını yakalamıştık 2 bin 751 TIR olarak ama dün itibariyle 15 Nisan'da bin 438 TIR girişi sağlanmış, biz artık kendi rekorlarımızı ihracatta olduğu gibi giriş çıkışlarda da kırmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Göreve geldiği ilk günden itibaren ihracatın en önemli kapılarından Kapıkule'ye önem verdiğini aktaran Pekcan, "Kapıkule'de işlemlerin etkinliğini artırmak için kamu kurumlarımızın yanı sıra TOBB, TİM, UND gibi sektör kuruluşlarımızla tam bir koordinasyon ve işbirliğinde çalıştık, 2018 yılı sonunda Kapıkule Eylem Planı'nı hayata geçirdik. 20 eylem dikkate aldık ve hepsini çok şükür hayata geçirdik. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

"Kapıkule'deki çıkış sayılarımız çok daha hızla artacak"

Bulgar Maliye ve Ekonomi Bakanı ile karşılıklı görüşmelerin sürdüğünü dile getiren Pekcan, şunları kaydetti:

Nakliyecilerin büyük bir sıkıntısı olduğunu dile getiren Pekcan, "Gene en güzel haber ve beklentimiz Kapitan Andreevo'da frigofrig tırlar için özel bir geçiş hattı yapılıyor biz bir an önce bu projenin devreye girmesini bekliyoruz. Bu frigofrig tırlar için geçiş hattının devreye girmesiyle beraber Kapıkule'deki çıkış sayılarımız çok daha hızla artacak." şeklinde konuştu.

Lesovo Sınır Kapısı'ndaki peron sayısının 4'den 7'ye çıkarıldığını aktaran Pekcan, şöyle devam etti:

"Bulgar makamları, şu anda inşaat var devam ediyor. Kantar sayılarını da artırıyorlar, 2 kantar yetersiz kalıyordu biliyorsunuz. Biz kendilerinden sadece Kapıkule değil Lesovo kapısının da hayvansal ve bitkisel ürünlerin AB'ye girişine yetkilendirilmesi konusunda taleplerimizi iletiyoruz. Bunu hem Bulgar hükümeti nezdinde hem AB'li muhataplarımız nezdinde iletiyoruz ki oralarda da biraz daha açılım sağlayabilelim. Ayrıca Kapitan Andreevo tarafında da veteriner kontrol noktasının genişletilme çalışmaları yapıldığını öğreniyoruz o da bizim elimizi oldukça rahatlatacak. Muhataplarımızla yaptığımız istişarelerde nakliyeci firmalarımızdan bozulabilir ürün taşıyan soğutuculu nakliye araçlarımızın tır garajlarında Bulgar taraflarında 16-17 saat beklenildiği bilgisi bize ulaştı, hemen devreye girdik. Gerek tır garajı yetkilileriyle gerek muhataplarımızla artık bu araçlarımız en fazla 2 saat bekleyerek sınırdan geçiş sağlayabiliyorlar."

Bakan Pekcan, Bulgaristan tarafının bir süredir uygulamakta olduğu ''toll' adını verdikleri yol geçiş ücretleri ve aldıkları çok büyük cezaların olduğunu, bunlarla ilgili girişimler yaptıklarını belirterek, "Bu cezaların iptalini sağladık hatta bu cezaların iadelerini de sağladık. Bu süreçte sorunların çözümünde proaktif şekilde yer alan Sofya Ticaret Müşavirliğimize ve Bulgaristan Gümrük İdaresine de teşekkür ediyoruz." dedi.

Bakan Pekcan UND’ye Teşekkür Etti

Kapıkule sınır kapısında gerçekleştirilen basın açıklamasının sonunda göstermiş oldukları paylaşımcı ve koordineli çalışmalardan dolay Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nin Yönetim Kuruluna ve tüm çalışanlarına Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu nezdinde teşekkür etti.

Basın Toplantının ardından Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğünde brifing alan Bakan Pekcan, Kapıkule Sınır Kapısı'nda alan ziyareti gerçekleştirdi. UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu son dönemlerde yapılan faaliyet ve çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kapıda yapılan alan ziyaret kapsamında UND Başkanı Çetin Nuhoğlu, SMP (Bulgaristan Uluslararası Nakliyeciler Birliği) başkanı Angel Trakov ile bir araya gelerek kapılardaki son durumu değerlendirdi. Nuhoğlu, SMP’nin yakın işbirliği için teşekkür etti.