TIR Araçlarında Bulunan “Unvan veya Kısa Unvanların Tescil Belgesine İşletme Zorunluluğu” Kaldırıldı! - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /TIR ARAÇLARINDA BULUNAN “UNVAN VEYA KISA UNVANLARIN TESCİL BELGESİNE İŞLETME ZORUNLULUĞU” KALDIRILDI!
TIR ARAÇLARINDA BULUNAN “UNVAN VEYA KISA UNVANLARIN TESCİL BELGESİNE İŞLETME ZORUNLULUĞU” KALDIRILDI!
A+A-
TIR Araçlarında Bulunan “Unvan veya Kısa Unvanların Tescil Belgesine İşletme Zorunluluğu” Kaldırıldı!

Bilindiği üzere, sektörümüzde faaliyet gösteren araçlara emniyet görevlileri tarafından yapılan denetimlerde; TIR araçlarının üzerinde logo ve/veya unvan bulunması nedeniyle trafikten men cezası ve para cezası uygulanmakta ve TIR araçlarının üzerinde bulunan logo ve/veya unvanların, araçların tescil belgesine işletilmesi zorunluluğu talep edilmekte idi.

Derneğimiz söz konusu cezaların kaldırılması ve ilgili mevzuat düzenlemesinin yapılarak; uluslararası taşımacıların araçlarının, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı mevzuat düzenlemeleri ile uygun hale getirilmesi ve cezai uygulamalardan muaf tutularak, araç üzerindeki logo ve unvanların tescil belgesine işletme zorunluluğunun kaldırılmasını talep etmiştir.

Derneğimiz tarafından, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü nezdinde uzun süredir yapılan yoğun girişimler, toplantı ve temaslar sonucunda talebimiz kabul edilmiş ve ilgili mevzuat düzenlemesi yapılmıştır.

Bu kapsamda, 29.12.2022 tarihli ve 32058 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Araçların Satış, Devir ve Tescil Hizmetleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin” 9 uncu maddesinde yapılan düzenleme çerçevesinde; Araçların Satış, Devir ve Tescil Hizmetleri Hakkındaki Yönetmeliğin 23 üncü maddesinin 4 üncü fıkrasına; “Ancak, 8/1/2018 tarihli ve 30295 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında "A, B, C, D, L, M, N ve P" türü yetki belgesi sahiplerinin faaliyetlerinde kullanacakları araçların yetki belgesi ve taşıt kartlarına ilişkin elektronik sistem üzerindeki kayıtlarında bulunan unvan veya kısa unvanların araç tescil belgesi ve tescil kayıtlarına işlenme zorunluluğu aranmaz.” hükmü eklenmiştir.

Yeni uygulamanın, sektörümüz için hayırlı olmasını diliyor ve sektörümüze vermiş oldukları destek ve yapılan kapsamlı düzenleme için İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğüne teşekkür ederiz.

29.12.2022 tarihli ve 32058 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Araçların Satış, Devir ve Tescil Hizmetleri Hakkında Yönetmelik: