Sofya Büyükelçimiz, Türk TIR’larının Sorunlarını Bulgaristan Ulaştırma Bakan Yardımcıları İle Görüştü - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
Kapıkule (TR)
08.08.2022
İHRACAT
1 KM
İTHALAT
17 KM
TIR PARKI
2329 ARAÇ
AKARYAKIT
17.730 TL
Hamzabeyli (TR)
08.08.2022
İHRACAT
18 KM
İTHALAT
4 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
AKARYAKIT
17.720 TL
Ipsala (TR)
08.08.2022
İHRACAT
1 KM
İTHALAT
1 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
AKARYAKIT
17.730 TL
Gürbulak (TR)
08.08.2022
İHRACAT
2 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
350 ARAÇ
AKARYAKIT
-0 TL
Habur (TR)
08.08.2022
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
2721 ARAÇ
Sarp (TR)
08.08.2022
İHRACAT
33 KM
İTHALAT
4 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Maribor (SLO)
08.08.2022
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Kalotina (BG)
08.08.2022
İHRACAT
8 KM
İTHALAT
6 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Batrovci (SRB)
08.08.2022
İHRACAT
14 KM
İTHALAT
6 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /SOFYA BÜYÜKELÇİMİZ, TÜRK TIR’LARININ SORUNLARINI BULGARİSTAN ULAŞTIRMA BAKAN YARDIMCILARI İLE GÖRÜŞTÜ
SOFYA BÜYÜKELÇİMİZ, TÜRK TIR’LARININ SORUNLARINI BULGARİSTAN ULAŞTIRMA BAKAN YARDIMCILARI İLE GÖRÜŞTÜ
A+A-
Sofya Büyükelçimiz, Türk TIR’larının Sorunlarını Bulgaristan Ulaştırma Bakan Yardımcıları İle Görüştü

Sofya Büyükelçimiz Sayın Aylin Sekizkök ve beraberindeki heyeti, 30.07.2020 tarihinde Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Bakanlığı Bakan Yardımcıları Sayın Angel Popov ve Sayın Velik Zanchev ile Sofya’da bir toplantı gerçekleştirdi.

Derneğimizin iletmiş olduğu bilgiler üzerine, gerçekleştirilen toplantının ana gündem maddesini, TIR sürücülerinin Haskovo, Uzuncoova’da geçici olarak oluşturulan TIR parkına yönlendirilmeleri ve bu parkta uzun süreler bekletilmeleri nedeniyle yaşanan sorunlar oluşturmuştur. Tır sürücülerinin insani ihtiyaçlarını karşılayacak imkanların da bulunmadığı söz konusu alana girişlerde yaşanan haksızlıklar, bekleme süreleri ve alınan şikayetler detaylı olarak Bulgar Bakan Yardımcıları ile paylaşılmış, bayram dönemi boyunca Türk TIR’larının Uzuncoova Tır Parkına yönlendirilmeksizin doğrudan kapıya ulaşmalarının temin edilmesi talep edilmiş ve bu talep olumlu karşılanarak TIR’lar bu süre boyunca Uzuncoova’ya yönlendirilmemiştir. Toplantıda ayrıca, Kapitan Andreevo / Kapıkule Sınır Kapılarının karşılıklı olarak 1200-1250 civarında TIR geçişlerini karşılayabilecek kapasitede olduğu, hali hazırda devam eden iyileştirme çalışmaları akabinde bu kapasitenin daha da artacağının beklendiği gündeme getirilerek araçların direkt olarak sınır kapısına yönlendirilmesi talep edilmiştir.

Toplantının ikinci önemli gündemini ise son dönemde sayıları ciddi orandan artan ve Otomobil İdaresi tarafından düzenlenen cezalar ve ödeme uygulamalarındaki aksaklıklar oluşturmuştur. Bilindiği üzere mevcut uygulamada, sürücülerimize düzenlenen cezaların tahsilatı için aracın ruhsatı alınmakta hatta bazen plakası bile sökülmektedir. Ceza tahsilatları, cezanın düzenlendiği günün bir sonraki iş gününde, tercüman desteği ile yapılabilmektedir. İhlal tutanağı düzenlemesinin hafta sonuna denk gelmesi halinde ise sürücülerin Pazartesi gününe kadar beklemeleri talep edilmekte ve bu durum başta soğuk zincir olmak üzere sektörümüzü ciddi bir sıkıntıya düşürmektedir. Sayın Büyükelçimiz, konuyu etraflıca aktarmış ve Türk taşımacılarının mağduriyetinin giderilmesi amacıyla Bulgaristan mevzuatında zaten öngörülen tahsilat kurallarına göre aynı gün içerisinde işlem tesis edilmesi; kural olarak tamamına, bu mümkün değilse en azından frigorifik TIR’lara hızlandırılmış prosedür uygulanması talep edilmiştir.

Bakan Yardımcısı Sayın Popov, Eylül 2020 tarihi itibariyle Bilgi Sistemi adında bir programın uygulanmaya başlanacağını, sistem sayesinde Bulgaristan sınırları içerisinde herhangi bir gerekçe ile cezalı duruma düşen TIR şoförlerine tebligatın bu sistem üzerinden kendi ana dilinde anında yapılacağı ve ödemenin beklemeksizin hemen gerçekleştirilebileceği ifade etmiştir. Bakan Yardımcısı ayrıca, Bulgaristan makamlarınca düzenlenecek cezalarda Türk sürücülerinin haklı olması halinde bizzat kendisinin çözüm için destek olacağı da belirtilmiştir.

Bulgaristan’da sektörümüzün karşı karşıya kaldığı sorunlara çözüm bulabilmek amacıyla gerçekleştirilen toplantı ile edinilen kazanımlar ve Derneğimiz ile sağlanan işbirliği ve destekler için başta Büyükelçimiz Sayın Aylin Sekizkök olmak üzere, Sofya Büyükelçiliği Müsteşarımız Sayın Erman Topcu’ya ve Sofya Ticaret Müşavirimiz Sayın Sinem Taştan teşekkürlerimizi arz ederiz.