Derneğimizin Katımı İle Habur Mülki İdare Amiri Can Kazım Kuruca Habur Sınır Kapısında İncelemelerde Bulundu - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /DERNEĞİMİZİN KATIMI İLE HABUR MÜLKİ İDARE AMİRİ CAN KAZIM KURUCA HABUR SINIR KAPISINDA İNCELEMELERDE BULUNDU
DERNEĞİMİZİN KATIMI İLE HABUR MÜLKİ İDARE AMİRİ CAN KAZIM KURUCA HABUR SINIR KAPISINDA İNCELEMELERDE BULUNDU
A+A-
Derneğimizin Katımı İle Habur Mülki İdare Amiri Can Kazım Kuruca Habur Sınır Kapısında İncelemelerde Bulundu

Silopi Kaymakamı ve Habur Mülki İdare Amiri Sayın Can Kazım Kuruca Habur Sınır Kapısında incelemelerde bulundu. Habur Sınır Kapısında ticarette karşılaşılan sorunlarla ilgili İbrahim Halil Gümrük Kapısı yetkilileri, İpekyolu Gümrük Bölge Müdürü Enver KÖK ve UND Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Aydoğan’dan bilgi aldı.

UND Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Aydoğan, Habur Sınır Kapısında ticarette karşılaşılan sorunları ve Covid-19 sürecinde UND'nin sınır kapısında yürütmüş olduğu faaliyetler hakkında bilgi verdi.

UND'nin talebiyle Habur sınır kapısında Türk ve Kuzey Irak gümrük yetkililerinin bir araya geldiğini ifade eden UND Yönetim Kurulu Üyesi M.Tahir Aydoğan, Irak tarafında meydana gelen yığılmaları giriş ve çıkış sayısının yeniden düzenlenerek, yığılmaların eritileceğini söyledi.

Silopi Kaymakamı Can Kazım Kurucu, Habur Bölge Müdürü Mehmet Enver Gök ve Halil İbrahim Bölge Müdürü Fersent’in bir araya geldiği toplantıda, sınır kapısında giriş ve çıkışlarda meydana gelen sorunların masaya yatırıldığını ifade eden Aydoğan “Kuzey Irak tarafında 10 bin dolayında araç yığılması var. Bu yığılmanın eritilmesi için bin 200 olan araç girişi çıkışını 2 bine çıkarılması kararlaştırıldı. Bu konuda bize her zaman destek olan Mardin Valisi Sayın Mahmut Demirtaş ve Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan’a ve emeği geçen, Silopi Kaymakamı ve Habur Bölge müdürüne teşekkür ediyorum. Nakliyecilerimizin sıkıntılarını, sorunları kendi sıkıntı ve sorunumuz olarak değerlendiriyor ve bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İhracatın önünü açmak ve ekonomik kalkınmaya destek olmak için elimizden gelen çalışmayı yapıyoruz” dedi.

Silopi Kaymakamı, Habur Gümrük Kapısında devam eden inşaat çalışmalarını da yerinde inceleyerek yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı. Köprü ile bağlantılı peronların bir an önce bitirilmesi için firma yetkililerine talimat verdi. Özellikle Irak tarafında biriken araç yoğunluğunun azaltılması amacıyla Irak’tan Türkiye’ye giriş yapacak araç sayısının günlük 2000 seviyesinde olması için 12.10.2020 tarihinden itibaren karşılıklı olarak çalışmalar yapılması konusunda karar alındı.