İpsala ve Kapıkule Sınır Kapılarında Son Durum

20.03.2006

İpsala ve Kapıkule Sınır Kapılarında Son Durum
20.03.2006

Kapıkule Temsilciliğimizden verilen bilgiye göre; İpsala sınır kapısında se seviyesinin düşmesi ile durum normale dönmüştür. Kapıkule, İpsala ve Hamzabeyli sınır kapılarında trafik olağan şekilde seyrine devam etmektedir.İpsala Sınır Kapısı
17.03.2006

Kapıkule sınır kapısındaki trafik normale dönerken, Kapıkule Temsilciliğimizden verilen bilgiye göre; Meriç Nehri’nin taşması sebebiyle İpsala Gümrük sahası sular altında kalmıştır. İşlemlerin güçlükle yapılabildiği kapıda, saat 14:30 itibari ile 1,5 - 2 km dolaylarında araç kuyruğu oluştuğu; suların yükselmeye devam etmesi nedeniyle trafiğin tamamen kesilmesi ihtimali bulunduğu belirtilmektedir.

Edirne Valisi de bölgede olup durumu incelemektedir. Set şeklinde olan uluslararası yolun, yerleşim biriminin sular altında kalmasını önlemek amacıyla planlı bir şekilde patlatılmasının düşünüldüğü ve su seviyesindeki değişikliklerin dikkatle takip edildiği öğrenilmiştir. Ancak, bu konu ile ilgili netleşmiş bir karar henüz bulunmamaktadır.

Diğer yandan, saat 16:00 itibari ile edinilen bilgiye göre; İpsala sınır kapısına gidiş yönündeki karayolu üzerinde bulunan köprü hasar görmüş ve trafiğe kapatılmıştır. Trafik, geliş yönünde bulunan yeni köprü üzerine yönlendirilmiş ve tek şeritten sağlanmaktadır. Trafik işaret ve işaretçilerine uyulması gerekmektedir.Kapıkule Sınır Kapısı
17.03.2006

Kapıkule Temsilciliğimizin verdiği bilgiye göre; Su seviyesinin 50 cm`e kadar inmesi üzerine Kapıkule sınır kapısı bugun (17.03.2006) sabah saatlerinde trafiğe açılmıştır ve araçların işlemleri yapılmaya başlanmıştır. Saat 10:45 itibari ile Kapıkule`de 7 km, Hamzabeyli`de ise 13 km. civarında araç kuyruğu olduğu bildirilmektedir. Konu ile ilgili gelişmeler, web sitemizden bildirilmeye devam edecektir.Kapıkule Sınır Kapısı
16.03.2006

Kapıkule/Kapitan Andreevo sınır kapıları ile Sivilengrad arasındaki Meriç Nehri yatağındaki su seviyesinin yükselmiş olmasından dolayı yaklaşık 48 saatten beri trafiğe kapalı olan Kapıkule/Kapitan Andreevo sınır kapılarında araç geçişine izin verilmemektedir. Avrupa ile kara ulaşımımızın aksamaması amacıyla araçlar, ilgili otoriteler tarafından Hamzabeyli sınır kapısına yönlendirilmektedir. Bugün (16 Mart 2006 Perşembe) saat 16:00 itibari ile Kapıkule ve Hamzabeyli kapılarındaki son durum aşağıdaki gibidir:

a) Kapıkule’de 14 km, Hamzabeyli’de ise 25 km araç kuyruğu bulunmaktadır. Hamzabeyli’de son 24 saatte 620 aracın çıkış işlemi yapılmıştır.
b) Hamzabeyli’nin Bulgaristan tarafında (Lesovo’da) Türkiye’ye giriş için bekleyen araçlar 17 km kuyruk oluşturmuştur.
c) Kapıkule Mülki İdare Amirliğinden verilen bilgiye göre; Bulgaristan tarafında saat 14:00 itibari ile su seviyesi 80 cm’ye düşmüştür. DSİ yetkililerinden tarafından; su düşüşü hızlı dahi olsa 24 saatten önce geçiş sağlanamayacağı belirtilmektedir.
d) Kapıkule sınır kapısının 24 saat daha kapalı kalabileceği göz önüne alınarak Kapıkule’den Hamzabeyli’ye, Kapitan Andreevo’dan da Lessovo Gümrük İdaresine personel takviyesi yapılmıştır.