Log4GREEN Projesi 3. Konsorsiyum Toplantısı Fransa’da Gerçekleştirildi | Uluslararası Nakliyeciler Derneği

Log4GREEN Projesi 3. Konsorsiyum Toplantısı Fransa’da Gerçekleştirildi

29.11.2012

Carinthia (Avusturya), Ruhr (Almanya), Valonya (Belçika), Normandiya (Fransa), Odessa (Ukrayna) ve İstanbul (Türkiye) bölgelerinde “Sürdürülebilir Ulaşım ve Lojistik Kümeleri Ağı” oluşturmayı, “Yeşil Lojistik” alanında proje sonucunda ortaya çıkarılacak bölgesel ve ortak araştırma gündemi ve eylem planı için işbirlikleri kurmayı hedefleyen AB destekli Log4GREEN Projesi Konsorsiyumu 27-29 Kasım 2012 tarihlerinde Le Havre’de bir araya geldi.
 
Evsahipliğini, Konsorsiyum üyelerinden Nov@log’un (Normandiya Lojistikte Rekabetçilik Kümesi) yaptığı organizasyon kapsamında Log4GREEN Proje Konsorsiyumu’nun Üyeleri ilk olarak “Normandiya’da Lojistiğin 5 Günü” sloganıyla, Logistique Seine-Normandie ve Fransız Lojistik Derneği ASLOG işbirliğiyle düzenlenen “Uluslararası Lojistik Kongresi”ne katılma imkanı buldu. “Sen Nehri Ekseni’nde lojistiğin gelişimi, büyük sanayi projelerinde lojistik, inovasyon” gibi güncel konuların 100 civarında uzman/konuşmacı tarafından tartışıldığı konferansa  500 civarında izleyici katıldı. Aynı gün Le Havre Limanı’na bir inceleme gezisi de gerçekleştirildi.
 
Organizasyonun ikinci ve üçüncü günü gerçekleşen Konsorsiyum toplantılarında bir araya gelen proje ortakları, geçen bir yılın çalışmaları sonucu ortaya çıkarılan ve “yeşil lojistik” alanında bölgesel SWOT analizlerini de içeren kapsamlı bölge raporlarını gözden geçirdi. 2013 Şubat  ayının sonunda yayınlanması planlanan 6 bölgelik “Ar-Ge Atlası”nın planlandığı toplantılarda İstanbul ekibinin koordinasyonunda yapılacak 4. Dönem çalışmaları da görüşüldü.
 
İstanbul Bölgesi adına projeye katılan İstanbul Belediyesi iştiraki BİMTAŞ’ın Ulaşım Planlama Dairesi liderliğinde, UND ve Koç Üniversitesi işbirliğinde koordine edilecek çalışmalar kapsamında 2013 yaz döneminde lojistik alanında lisans eğitimi almış genç uzman adaylarına yönelik “Sürdürülebilir Ulaşım ve Lojistik – Genç Uzmanları Destekleme Yaz Okulu” düzenlenmesi planlanıyor. Söz konusu çalışmalar kapsamında ayrıca Avrupa’daki 6 bölgede lojistik tesislerine inceleme gezileri, öğrenci ve akademisyen değişim programları ve çeşitli bölgesel çalıştaylar da düzenlenecek.
 
2.5 milyon EUR toplam bütçeli projenin resmî ortakları arasında Carinthia Kalkınma Ajansı EAK, Klagenfurt Üniversitesi, Duisburg-Essen Üniversitesi, Wallonia Lojistik Kümelenmesi, Normandiya Lojistikte Rekabetçilik Kümesi), Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi gibi kuruluşlar da  yer alıyor.