Hayvansal Ürün İthalat ve Kontrol Yönetmeliği Semineri İTO’da Gerçekleştirildi

01.03.2012

28 Şubat 2012 tarihinde İstanbul Ticaret Odası (İTO)’da gerçekleştirilen Hayvansal Ürün İthalat ve Kontrol Yönetmeliği Semineri’nin konuşmacısı T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvansal Ürünler Sınır Kontrol Daire Başkanı Bayram Sertakaya idi. Kurumunun ve kendisinin yükümlülüklerini anlatan 3 ayrı sunum gerçekleştiren Sayın Sertakaya,  seminer sonrasında kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. 

 

Yeni mevzuatın ve değişikliklerin önemli noktalarına vurgu yapan Sertkaya ayrıca tespit ettikleri sorunlara ve yapacakları çalışmalara dair de notlar aktardı. Özellikle ülkeye giriş yapacak hayvan ve hayvansal ürünlerin veteriner kontrollerinin ülkeye giriş sınır kapısında yapılmasını öngören yeni yönetmelikle ilgili ithalatçı firmalardan gelen soruları yanıtlayan Daire Başkanı, iletilen sorunlarla ilgili de notlar alarak, özellikle Kapıkule’de gerekli bütün altyapı çalışmalarının tamamlanması hususuna öncelik verildiğini iletti.

 

VGB (Veteriner Giriş Belgesi)-(Hayvanlar) ve 17.11.2011 tarihli resmi gazetede yayımlanan Hayvan ve Ürünlerin Ülkeye Girişinde Ön Bildirim ve Veteriner Kontrollerine Dair Yönetmelik ekte yer almaktadır.

Üyelerimizin bilgilerine rica olunur.