Bolu U-ETDS Bilgilendirme Semineri Yoğun Katılımla Gerçekleştirildi

25.11.2019

Taşımacılık sektöründe Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS) ve Sayısal Takograf uyguluması 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle başlıyor. Tüm yetki belgesi sahibi firmalar; çıkış yaptıkları noktadan izleyecekleri güzergaha, taşıyacakları yük miktarından varacakları noktaya kadar tüm bilgileri izin verilen sürelerde bildirmek zorundalar. Aynı tarihe kadar firmalar Sayısal Takograf verilerini indirerek bakanlığa bildirecekler.

 

Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS) ile Sayısal Takograf Veri Analizi Bilgilendirme Toplantısı, UND öncülüğünde, Bolu Ticaret Odası desteği ile 23 Kasım’da yapıldı. Seminere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Daire Başkanı Mehmet Özbey, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bolu Bölge Müdür Yardımcısı Veysel Karahan,  Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, UND Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Ömer Gülen, UND Bolu Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Hitit ve çevre illerimizin oda, dernek yöneticileri  ile çok sayıda nakliyeci katılım sağladı.

 

Toplantının açılışında UND Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Ömer Gülen , Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş,Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Daire Başkanı Mehmet Özbey  konuşma yaparak toplantının öneminden bahsetti.

Açılış konuşmalarının ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı  Daire Başkanı Mehmet Özbey, KDGM Uzmanı Ufuk Can Akın , Dursun Savaş ve TOBB Temsilcisi Şevval Teker yaptıkları sunumlarla sistemin işleyişini anlattı.

Sunumlar sonrası, soru-cevap bölümünde hem uluslararası hem de yurt içi taşımacıların yoğun tepkileri ile karşılaşılmıştır. Taşımacılar özellikle yabancı araçların denetlenmemesinin yarattığı sorunlar, haksız rekabet yaratan unsurlar, geçiş belgelerinin yetersizliği, yetki belgesi ücretlerinin pahalı olması v.b. bir çok konuda sorunları olduğunu, bahsedilen sorunların çözümüne yönelik öncelikli adımlar atılmasının yerinde olacağını belirtmişlerdir. Bakanlığın U-ETDS ve Takograf verilerinin TOBB sistemine yüklenmesi zorunluluğunu başlatmadan önce bölgesel toplantılar yapılması ve sektör görüşlerini alması gerektiğini özellikle belirtmişlerdir. Sistem oturmadan ceza işlemlerinin yapılmaması gerektiği konusunda ortak görüşler bildirilmiştir.