Psikoteknik Test Belgesi Denetimleri Artacak

22.11.2019

İçişleri Bakanlığı, ülke genelinde yaşanan trafik kazalarının minimize edilmesi amacıyla yürütülen çalışmalarda önemli katkısı olan psikoteknik test belgesi denetimlerinin 1 Aralık 2019 tarihinden itibaren daha da arttırılması yönünde Genelge yayımladı.

İstanbul'da otobüs durağına dalan halk otobüsünün dehşeti
yaşatması, Avcılar'da bir servis minibüsünün öğrenciyi ezmesi ticari araç sürücülerinin belgelerini ve psikoteknik raporlarını bir kez daha gündeme getirdi. Bu kapsamda, insan unsurundan kaynaklı olarak meydana gelen trafik kazalarını minimize etmek, sürücünün trafiğe çıktığı andan itibaren; hafıza, hız kontrolü ve saldırganlık gibi durumlarda davranış ve tepkilerini ölçmek için uygulanılan psikoteknik test belgesinin denetimleri 1 Aralıktan 2019 tarihinden itibaren daha da arttırılacak.
 
Psikoteknik Test Raporu Olmayan Araç Sahiplerine 885 lira, Sürücülere ise 283 lira cezai işlem uygulayacaktır.
12 farklı test uygulanıyor
Riskli sürücüleri trafikten çekmek için uygulanan psikoteknik test, psikologlar eşliğinde 1-1.5 saat arasında gerçekleştiriliyor. Bu süre içerisinde;
  • Sürekli dikkat testi, muhakeme testi, koordinasyon testi, seçici dikkat testi, hız mesafe tahmin testi, çarpışma tahmin testi, görsel algı bellek testi, kişilik testi, görsel süreklilik testi, çevresel görsel görüş testi, tepki hızı testi ve trafiğe ilişkin görüş testi olmak üzere 12 farklı test bulunuyor.