'Logitrans Transport Lojistik Fuarı' Lojistik Firmalarını 13'üncü Kez İstanbul'da Ağırladı

15.11.2019

Avrasya bölgesinin en büyük taşımacılık ve lojistik fuarı olan uluslararası ‘Logitrans Transport Lojistik Fuarı’ dünyanın önde gelen lojistik firmalarını 13. kez İstanbul’da buluşturdu. 24 ülkeden 158 firmanın katılımıyla 13-15 Kasım tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen fuar firmalara network imkanı sunulurken; üç gün boyunca düzenlenen oturumlarda değişen uluslararası ticaret dengelerinde Türkiye’nin yeri, E-ticaret ve dijitalleşmenin sektöre getirdikleri gibi konular ele alındı. 

 

Fuarın açılış konuşmalarını EKO MMI Fuarcılık İdari Direktörü İlker Altun, Messe München Yönetim Kurulu Üyesi Gerhard Gerritzen, Almanya Federal Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanlığı, Lojistik Bölüm Başkanı Peter Lüttjohann, UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Başkanı Emre Eldener ve Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürü Cem Murat Yıldırım yaptı. 

 

Fuarın açılış töreninde konuşma yapan UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Türkiye ve diğer ülkeler arasındaki işbirliği için bu tür organizasyonların önemli olduğuna dikkat çekti. Türk taşımacılarının uluslararası hizmette karşılaştıkları sorunlara değinen Nuhoğlu, bu sorunları çözebilmek fuarın bir fırsat olduğunu, bir araya gelerek, sorunların çözülebileceğini aktardı.
 
  

Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürü Cem Murat Yıldırım ise fuar açılış konuşmasında, “Hız ve dakikliğin önemli olduğu günümüzde lojistik ve altyapı yadsınamaz bir önem kazanmıştır.  Bakanlığımız çok yakın zamanda demiryollarına 19 milyon Euro yatırım yapmış, 2019 yılı sonuna kadar demiryolu yük taşımasını 32 milyon ton olarak hedeflemiştir.  Büyük İstanbul Tüneli, Karadeniz Ro-Ro hattı, Akdeniz taze meyve sebze hattı gibi yeni projelerimizle sektördeki gücümüzü arttıracağımıza inanıyorum.” dedi.

 

EKO Fuarcılık ve Messe München ortaklığı EKO MMI Fuarcılık tarafından düzenlenen fuar bu yıl geçen yıla göre yüzde 16 artışla 24 ülkeden 158 firmaya ev sahipliği yaptı.  ‘logitrans 2019’a katılan firmaların yüzde 50’sini 24 farklı ülkeden gelen sektör temsilcileri oluşturdu.  Almanya, İtalya, Fransa, Avusturya ve Litvanya’nın fuara gösterdiği yoğun ilgi Avrupa Birliği ülkelerinin halen Türkiye’nin en güçlü ticaret ortakları olduğunu bir kez daha kanıtlarken fuara devlet teşviki ile pavyon açan ülkeler arasında Kazakistan ile bu yıl ilk kez katılım sağlayan Kanada'da yer aldı.