UND, Duşanbe Büyükelçimiz Sayın Ali Rifat Köksal'ı Ziyaret Etti

15.10.2019

UND Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Aydoğan ve beraberindeki heyet, Tacikistan’a gerçekleştirilen taşımalarda yaşanan mevcut sorunları aktarmak üzere Büyükelçimiz Ali Rifat Köksal ve Duşanbe Ticaret Müşavirimiz Muhammed Emrah Soğancı’yı Duşanbe’de ziyaret etti.
 
Tacikistan’a ulaşımda en önemli transit güzergah noktasında olan Türkmenistan’ın Tacikistan’a yönelik zaman zaman uyguladığı transit kısıtlamalarına karşın, Türk taşımacıları, farklı güzergahlardan ve Türkmenistan’da Tacikistan’a gitmek üzere araçlarımızın uzun süre bekletilmesine rağmen Türk ihracatını Tacikistan’a ulaştırmaktadır. Tacikistan’da elektronik vize uygulamasının bitmesi ile özellikle sürücü vize maliyetlerinin artması ve prosedürel zorluklar ise Tacikistan’da halihazırda yaşadığımız en büyük zorluklardan biri taşımacılığımızı zorlaştırmaktadır.
 
Taşımacılık alanında yaşadığımız bu gibi sorunlar UND Heyetince aktarılmakla beraber, Büyükelçimiz ve Ticaret Müşavirimizin tüm bu sorunlara ilişkin gerçekleştirdiği girişimler ve son durum hususunda bilgi vererek çözümler hususunda son gelişmeleri Derneğimizle paylaşıldı
 
Tacikistan’a ihracatımız ve taşımacılığımız, ülkelerimiz arasındaki köklü ekonomik ve kültürel ilişkiler çerçevesinde giderek artmaktadır. Bu artışında sağlanmasında  ve sürdürülmesinde Büyükelçilerimizin önemli katkısı bulunmaktadır. Bu kapsamda, Sayın Büyükelçimize gerek Heyetimizi kabulü, gerekse de gerçekleştirdiği girişimler sebebiyle sektörümüz adına şükranlarımızı arz ederiz.