ÖNEMLİ ! İadesi Zorunlu Olan Geçiş Belgeleri Hakkında

09.10.2019

Bilindiği üzere, Geçiş Belgeleri Dağıtım Esasları Yönergesinin Yönerge’nin 6. Maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendi uyarınca, firmalar yetki belgelerinde kayıtlı taşıtları için geçiş belgesi talep etmeleri halinde ilgili dağıtım bürolarına bir önceki sefer için alınmış olan ve iadesi zorunluluğu bulunan geçiş belgelerini kullanılmış veya kullanılmamış haliyle iade etmekle yükümlü olup, iade edilmediği takdirde söz konusu taşıtın yeni geçiş belgesi talepleri karşılanmayacağı belirtilmiştir.
 
Bununla birlikte, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nden Derneğimize iletilen yazıda, Bakanlığın yapmış olduğu değerlendirmeler sonucunda, taşıtların geçiş belgesi taleplerinde;
 
Taşıta daha önce tahsis edilen ve üzerinde iadesi bulunan geçiş belgesi/belgelerinin iade edilememesi durumunda taşıtın sadece iade etmediği ülkeye ait geçiş belgesi/belgeleri talebinin karşılanmaması, diğer ülkelere ait geçiş belgesi taleplerinin karşılanması uygun görülmüştür.
 
Üyelerimizden gerekli düzenlemeleri GEBOS otomasyon sistemi üzerinde gerçekleştirerek uygulamaya başlaması ve sonucundan Bakanlığa bilgi verilmesi önemle rica edilmektedir.