UND Hamzabeyli Sınır Kapısını Ziyaret Etti

30.09.2019

UND heyeti, Hamzabeyli sınır kapısında başlayan inşaat çalışmalarında gelinen son durumu incelemek ve TIR geçişlerini gözlemlemek amacı ile Hamzabeyli sınır kapısını ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyarette Hamzabeyli Gümrük Müdürü Yakup Mollaoğulları ile  Hamzabeyli GTİ müdürü Ali Ülvi Dinç ile bir araya gelen heyet, sahayı yerinde inceleme fırsatı buldu.
 
Ziyarette inşaat çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiği gözlemlenerek Ocak ayı itibari ile inşaatın son bulmasının beklendiği bilgisi alındı.
 
Mevcut sistemde 6 adet peron faaliyette bulunmakta olup peronların 2 tanesi giriş 2 tanesi çıkış olmak üzere toplamda 4 adet peronun TIR giriş çıkışı için ayrıldığı gözlemlenmiştir. Yapılan ziyarette tek pencere sisteminin başarılı bir şekilde faaliyete geçtiği gözlenmiştir. Tek pencere sistemi çerçevesine pasaport, tescil ve kantar işlemleri tek seferde yapılabilmekte olup, aracın birden fazla yerde duraklamasının önüne geçilmiştir.
 
2019 yılında Hamzabeyli TIR çıkışı ortalama 310 seviyelinde seyir ederken inşaat çalışmalarının bitmesi durumunda 6 giriş ve 6 çıkış peronu üzerinden tır geçişlerinin 2 katına çıkması hedeflenmektedir.
 
Ayrıca, 16.09.2019 tarihi itibari ile GTİ TIR parkı devreye alınmış olup, şuan için herhangi bir ücret tahsil edilmemektedir.
 
Gerçekleştirilen ziyarete UND Yönetim Kurulu Üyeleri Vedat Tutu (VİP) ve Mehmet Dilmen (Transbatur) UND Gümrük ve Antrepo Çalışma Grubu Başkanı Caner Tan (Tan) ve UND İcra Kurulu Üyesi Kadir Çirkin katılım göstermiştir.