Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Fuat Oktay'ın Katılımıyla Türkiye - Romanya İş Forumu

28.09.2019

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sn. Fuat Oktay ve Romanya Başbakan Yardımcısı Sn. Mihai-Viorel Fifor’un katılımlarıyla gerçekleşecek Türkiye – Romanya Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 27. Dönem Toplantısı vesilesiyle 2 Ekim 2019 tarihinde Ankara Sheraton Hotel’de Türkiye – Romanya İş Forumu düzenlenmesi planlanan etkinlik tarihi Romanya tarafının talebi üzerine 16 Ekim 2019’a ertelenmiştir. 
 
Romanya’nın GSYİH’sı 2018 verilerine göre 245.590 dolar olmuştur ve %5,1 oranında büyüme kaydedilmiştir. 2019 yılında ise %3,5 oranında artarak 265,3 milyar dolar olması beklenmektedir. Romanya, Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük ikinci pazarı konumundadır. Türkiye – Romanya ikili ticaret hacmi 2018 yılında 6.3 milyar dolar olarak kaydedilmiştir. 

Romanya’da 14.000’in üzerinde Türk firması bulunmaktadır. Romanya’daki Türk yatırımları üçüncü ülkeler üzerinden gelenlerle beraber 6 milyar doları aşmıştır. 90’dan fazla Türk müteahhitimiz Romanya’da başarılı projeleri ile faaliyet göstermektedir.
 
Romanya’da ağır sanayi, otomotiv ve yan sanayi, tekstil, elektrik – elektronik, ağaç işleme, inşaat malzemeleri, tarım, perakendecilik, ulaştırma (otoyollar, demiryolu, havaalanları, kentsel ve sosyal altyapı), turizm, tarım ve hayvancılık, finans, sağlık ve sağlık turizmi, inşaat (konut, alışveriş merkezi, gayrimenkul, otel), tekstil, çelik, çimento, lastik sanayileri ve medya alanlarında yatırım ve işbirliği imkanları bulunmaktadır. Romanya’da yeni gelişmekte olan kamu – özel sektör ortaklığı (PPP) modelinde iki ülke iş dünyası arasında işbirliği imkanlarının gelişmesi beklenmektedir. Aynı zamanda eğitim alanında da işbirlikleri gerçekleştirilmesi mümkündür.
 
Orta Avrupa’nın coğrafi ve stratejik olarak önemli ülkelerinden birisi olan Romanya’nın önde gelen firma temsilcileri ile ikili görüşme imkânının bulunacağı toplantının programı aşağıdaki linkte yer almakta olup söz konusu revize tarihli toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, aşağıda yer alan kayıt formunu eksiksiz doldurması gerekmektedir. Toplantı katılım bedeli, DEİK üyesi firmalar için 140 Türk Lirası; DEİK üyesi olmayan firmalar için 175 Türk Lirası olup kayıt formunda belirtilen DEİK hesap numarasına 10 Ekim 2019 Perşembe günü mesai bitimine kadar ödenmesi rica olunur. 
 
Katılım formu: https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1026/13538 
 
Taslak Program için Tıklayın

 
Detaylı bilgi için irtibat kişisi: 
Sn. Nil Sarıtepe, (nsaritepe@deik.org.tr; 0212 339 50 20)