UND, Macaristan Başkonsolosluğu'nu Ziyaret Etti

02.08.2019

Mayıs ayında Macaristan Ankara Konsolosluğu ziyareti sonrasında yaşanan gelişmeleri değerlendirmek ve Schengen vize teminlerinde yaşanan güncel sorunları dile getirmek üzere 31 Temmuz 2019 tarihinde Derneğimiz Heyeti tarafından Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu binasında Başkonsolos Vekili ve Vize Konsolosu ile bir araya gelinmiştir.
 
Başkonsolos Vekili tarafından Türkiye – Macaristan dostluğuna büyük önem verdikleri belirtilerek 2019 Kasım başında gerçekleştirilmesi planlanan yüksek düzeydeki ticari görüşmeler ile sonbahar ayından itibaren ticari ilişkilerimizin kuvvetlenmesinin öngörüldüğü ifade edilmiştir.
 
Başkonsolos Vekili tarafından iletilen bilgiye istinaden Macaristan transit vize başvurularında davetiye istenmediği ve CMR belgesinin ise sadece geçmiş dönemde gerçekleştirilen taşımalara istinaden talep edildiği ifade edildi.
 
Dostane ve samimi bir atmosferde geçen toplantı sonucunda uygulamaya alınacak olası iyileştirmeler Derneğimiz üyeleri ile paylaşılacaktır. Schengen vize alımlarında yaşanan sorunlara ilişkin Derneğimiz girişimleri Dışişleri Bakanlığımızın desteği ile birlikte sürdürülmeye devam etmektedir.
 
Macaristan İstanbul Başkonsolosluğuna yapılan ziyarete Derneğimizi temsilen, İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Nejat Fatih Şener, İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Elif Sevim ve Operasyon Uzman Yrd. Selin Nazlı katılım sağlamıştır.