Türkiye-İran KUKK Toplantısı Yapıldı

04.07.2019

Türkiye-İran Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı 2-3 Temmuz 2019 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirildi. Türk heyetine Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Sayın Mahmut Gürses ve İran Heyetine Sayın Manochehr Salmanzade’nin başkanlık ettiği toplantıya UND’yi temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Aslan ve Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Fatih Şener katılım sağladı.
 
Toplantıda, eşya taşımacılığına ilişkin olarak İran ile ülkemiz arasında 15 Ocak 2015 tarihinde imza altına alınan anlaşma maddeleri üzerinde müzakerelerde bulunuldu. Toplantı sonunda imzalanan Protokol ile heyetler; transit taşımacılık kapsamında gerek İran gerek ise Türk sınır kapılarında uygulanmakta olan süre kısıtlamalarının kaldırılmasına ve dolu olan standart yakıt depolarındaki mazot miktarına bakılmaksızın mühürlenmesi şartıyla birbirlerinin ülkelerinden transit geçiş yapabilmeleri hususunda mutabık kalmışlardır.
 
Türkiye-İran KUKK Toplantısında sağlanan gelişmeler için Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Sayın Mahmut Gürses'e teşekkürlerimizi sunarız.