SRC 5 (ADR) Belgelerinin Basımı ve Kontrolü Sürecinde Yeni Bir Dönem Başladı

28.05.2019

Özellikle karayoluyla yurtdışına tehlikeli madde taşıyan firmaların ve şoförlerin karşı karşıya kaldıkları sahte SRC 5 Belgeleri ile ilgili yaşanan sıkıntılar tarih oluyor.

Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğünün, http://www.tmkt.gov.tr adresli web sayfasında yapmış olduğu duyuruda;  belgenin sahte olup olmadığını kontrol etmek için mevcut tedbirlere ilave olarak “karekod” ve “barkod” uygulamasına geçildiği ifade edilmektedir. 

Bundan böyle, belge kontrolleri yurtdışında olduğu gibi yurtiçinde de mobil cihazlara yüklenecek e-Devlet Kapısına ait Barkodlu Belge Doğrulama uygulaması; SRC 5 Belgesinin arka yüzünde yer alan karekodun okutulması ile yapılabilecektir.

Barkod Numarası ile Belge Doğrulama: Belge doğrulaması, https://www.turkiye.gov.tr/belge-doğrulama adresinden belge üzerindeki barkod numarası girilerek yapılacaktır.

Mevcut durumda, SRC 5 sınavını kazanan ve kartlarını kaybeden şoförler SRC 5 Belgelerinin basım ve postalanma sürecinde (yaklaşık 1 ay) beklemek zorunda kalmaktadırlar. Bundan böyle yaşanan mağduriyetlerin ortadan kalkması için belge ücretlerini yatırmalarına müteakip, e-devlet şifreleri ile girecekleri www.turkiye.gov.tr adresinden “Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama/Düzenleme”  hizmeti linkinden “Geçici Tehlikeli Madde Taşımacılığı Sürücü Eğitim Sertifikasını” alabileceklerdir. Bu düzenleme, yurtiçinde yapılacak tehlikeli madde taşıması yapan şoförler için çok büyük kazanım olarak değerlendirilirken yurtdışına taşıma yapan şoförlerin Konvansiyon hükümleri çerçevesinde belgeleri kart olarak geçerli olacaktır. Bu itibarla, yurtdışına taşıma yapan firmaların ADR Mevzuatı kapsamında yapacakları taşımalarda geçici sertifikayı kullanmamaları tavsiye olunur.