Hatırlatma: Türkmenistan'ın Tacikistan Yüklerine Yönelik Uygulamaları

13.05.2019

Bilindiği üzere, Türkmenistan sınırlarında hem ihracat hem de ithalat yönünde Tacikistan yüklerinin geçişlerinde sorunlar yaşanmakta, araçların giriş-çıkışlarına izin verilmemekte ve bu süreçte uzun bekleme süreleri nedeniyle mağduriyetler yaşanmaktadır. 
 
Türkmenistan’ın söz konusu uygulaması nedeniyle mağduriyet yaşayan Türk TIR araçlarının geçişlerine izin verilmesi amacıyla Derneğimiz tarafından Bakanlıklarımız ve Büyükelçiliklerimiz nezdinde resmi girişimlerde bulunulmuş olup tüm gelişmeler takip edilmektedir. Bu çerçevede, ülkemiz ihracat ve ithalatının zamanında teslim edilebilmesi, halen Türkmenistan sınırlarında bekletilen araçların ve sürücülerin mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla Bakanlıklarımızca konu hassasiyetle takip edilmekte ve Türkmenistan makamları nezdindeki girişimleri devam etmektedir.
 
Türkmenistan sınırlarındaki mevcut durum normal seyrine ulaşıncaya kadar, Tacikistan yükü taşıyan veya taşıyacak olan üyelerimizin ihracatçı-ithalatçı firmalar ile durum hakkında istişarelerde bulunarak; alınacak ortak kararlar/tedbirler çerçevesinde araçların Türkmenistan dışındaki güzergâhlara yönlendirilmesi önemle tavsiye edilmektedir.