Lojistik Kampüste "Kariyer Günleri" Etkinliğine Öğrenciler Akın Etti

26.04.2019

Yüzlerce üniversite ve lise öğrencisinin sektör firmalarıyla bir araya gelmesini sağlayan “Lojistik Kampüste” adlı kariyer günleri etkinliği gerçekleşti. Sektör firmalarının standını ziyaret eden öğrenciler, firma faaliyetleri hakkında bilgi alırken, staj başvurularını da yaptılar.
 
İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi ile Uluslararası Nakliyeciler Derneği işbirliğinde “Lojistik Kampüste” adlı kariyer günleri etkinliği yapıldı. Tüm lise ve üniversite öğrencilerinin sektöre adım atmasını hedefleyen etkinlik 24 Nisan’da İÜ-Cerrahpaşa Avcılar Yerleşkesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi’nde yapıldı. Lise ve üniversite öğrencileri, etkinliğe katılan ve stand açan lojistik firmalarının masalarına akın ederek, hem staj başvurularını yaptılar hem de sektör ve firma hakkında yakından bilgi alma fırsatını yakaladılar.
 
UND İcra Kurulu Üyesi ve Eğitim Koordinatörü Muammer Ünlü, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, UND’nin kuruluşundan bugüne yaptığı önemli işleri anlatarak, sektörün kurumsallaşması ve bugüne gelmesindeki rolüne vurgu yaptı.
Lojistiğin baş döndürücü bir hızla değiştiğini ve geliştiğini aktaran Ünlü, “Ancak ve ancak, değişime ayak uyduranlar ayakta kalabiliyor, uyduramayanlar ise alt nakliyeci olarak ömrünü biraz daha uzatıyor ya da faaliyetlerine son vermek zorunda kalıyor” dedi.
 
Lojistiğin hayatın her anında olduğunu ve olmaya da devam edeceğini, iş ve görev tanımlarının değiştiğini anlatan Ünlü, “Bugün lojistik uzmanı dediğimiz bir arkadaşımıza gelecekte, veri madencisi ve dedektifi, yapay zeka kontrolörü, dijital etik uzmanı diyebiliriz” dedi.
 
Lojistik öğrencilerinin kendilerini donatmaları ve her zaman hazır tutmaları gerektiğinin altını çizen Ünlü şunları söyledi: “Çok iyi araç kullanabilirsiniz ama ehliyetiniz yoksa nafile. Dolayısıyla, diplomanız, sertifikalarınız sizin ehliyetiniz olacak. Önce eğitiminizi belgelendirmeniz şart.”
 
Açılış konuşmasının ardından UND’nin tanıtıldığı bir filmi öğrencilere izleten Ünlü, ardından uluslararası taşımacılığın ne olduğunu, kullanılan belgeleri ve taşımaların nasıl yapıldığını anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumların ardından sınıflarda açılan 
workshoplarda öğrenciler firma temsilcilerinden sektörle ilgili bilgiler aldı.

 

Kıta Lojistik, Sertrans Lojistik, KAGEM, Arkas Lojistik, Xinerji Teknoloji Hizmetleri, Logitrans Lojistik, Taha Kargo,Tur Transit,LC Waikiki ve Netlog firmalaraı ekinlikte stand açtı