UND, Dışişleri Bakanlığı'nı Ziyaret Etti

21.03.2019

Avrupa ülkelerine ihracatımızı taşıyan Türk sürücülerinin son dönemlerdeki Schengen vize taleplerinde yaşanan sorunlar ve söz konusu sorunların çözümüne yönelik taleplerin değerlendirilebilmesi amacıyla Dışişleri Bakanlığımız ziyaret edildi.
 
Son dönemlerde karşı karşıya kalınan ve vize temin işlemlerinin zorlaşmasına sebep olan; bazı ülkelerin Büyükelçilik/Konsoloslukları tarafından başlatılan teyit yazısı vb. yeni evrak talepleri, 7 ila 30 gün aralığında temin edilen kısa süreli vize örnekleri, vize başvurularında “sunulan evrakların inandırıcı olmadığı gerekçesi” ile alınan ret yanıtları ve birçok vize başvurularının da 20-25 günü bulan sürelerde sonuçlanması nedenleri ile yaşanan sorunlar Dışişleri Bakanlığı Güney ve Batı Avrupa Genel Müdürü ve Büyükelçi Sayın Gülhan Ulutekin ve ekibi ile paylaşıldı.
 
Sektörümüzün Avrupa ülkeleri arasında yer alan ve ağırlıklı olarak Schengen Vizesi talebinde bulunduğu ilgili ülkelerin mevcut uygulamaları, farklı illlerde yapılan vize müracaatlarına ilişkin uygulama farklılıkları ve söz konusu uygulamaların sektörümüze ve dolayısıyla ülke ticaretine olan etkileri Sayın Büyükelçi ve ekibine detaylı olarak aktarıldı.
 
Schengen vizelerinde yaşanan sorunların en kısa sürede çözüme kavuşturulması ve gerek Derneğimiz gerek ise Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen girişimlerin ortak şekilde sürdürülmesi konusunda mutabık kalınmıştır. Sektörümüzün sorunlarına yönelik göstermiş oldukları iyi niyet ve çözümsel yaklaşımları için Büyükelçimiz Sayın Gülhan Ulutekin’e  ve Dışişleri Bakanlığımızın değerli bürokratlarına sektörümüz adına teşekkür ederiz.