Sektöre Yönelik Kredi İmkanları ve Alacak Sigortası Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

18.01.2019

Sektörümüze özel Halkbank KOBİ Destek Kredisi, Ticari Alacak Sigorta Sistemi ve Eximbank Kredi ve destekleri hakkında 16 Ocak 2019 Çarşamba günü UND Yönetim Kurulu ve üyelerin katılımı ile bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Halk Bank Bölge Müdürlüğü Yetkileri , Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve beraberindeki heyet katıldı.
 


Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı sonrasında gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak tarafından duyurulan KOBİ Değer Kredisi’nin detayları hakkında Halkbank Bölge Müdürlüğü yetkilileri ve KOBİ’lere yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigorta Sistemi hakkında Halk Sigorta yetkilileri tarafından bilgilendirme yapıldı, üyelerin soruları cevaplandı.

 
Halk Bankası’nın yapmış olduğu sunumun ardından Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan Yıldırım, Türk Eximbank tarafından sağlanan destekler hakkında bir sunum yaptı. 30 farklı program ile ihracatçıya verdikleri desteklerden örnekler sunan Yıldırım, nakliye sektörüne kullandırılan krediler hakkında bilgilendirmede bulundu. Lojistik ve Taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren tüm firmalara  LIBOR/EURIBOR+0,40 dan başlayan faiz oranları,  5 yıla varan vade imkanı ile 11 farklı kredi programı aracılığıyla finansman desteği sağlandığını aktardı

 
Sunumun ardından nakliyecilerin sorularını cevaplandıran Yıldırım, 2018 yılında sektöre toplam 3.2 milyar dolar destek sağlandığı bu kredilerin  %56,4’ü İstanbul’a , %13’ü Ankara’ya kullandırıldığını ve sektörün kredilerden daha etkin faydalanabilmesi için kapısının her zaman açık olduğunu belirtti.