Türkiye - Rusya Karayolu Eşya Taşımacılığı Yenileme Toplantısı Gerçekleştirildi

18.01.2019

Sovyetler Birliği ile 1988 tarihli anlaşmanın Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu olarak revize edilmesine yönelik yeni Karayolu Taşımacılığı Anlaşması paraflanarak imzaya hazır hale geldi.
 
Yeni Anlaşmaya göre, geçiş belgelerinin 31 Ocak tarihine kadar geçerli olması,  kaza yapan araçların ve boş satılan yeni  araçların geçiş belgesiz taşınması, elektronik geçiş belgesi gibi taşımacılarımızın faaliyetlerini kolaylaştıracak maddeler içeriyor. Üzerinde anlaşılan maddeler Resmi Kurumların onayına ve imzasına sunularak, onaylanacak. 
 
Öte yandan, 2018 tarihli çalışma toplantısında alınan kararlardan biri olarak, iki ülkenin Dernek temsilcileri Türkiye ve Rusya arasında iki ülke taşımacılarının payını artıracak sistemler üzerinde görüşmek ve mutabık kalınan maddeleri Bakanlıklarına sunmak üzere biraraya geldi. 
 
Söz konusu toplantıda öncelikle iki ülke dernekleri arasında kısa bir süre içinde Çalışma Grupları kurulmasına ve söz konusu Çalışma Gruplarının düzenli aralıklarla biraraya gelmesine karar verildi.
 
Sürücü vizelerinin iki ülke taşımacılarının ortak sorunu olduğu hususunda iki ülke Derneğince de mutabakata varıldı.

 

 
Sürücü vizelerinin kalkması sonrası uygulanmaya başlanacak ve iki ülke taşımacılarının payını arttıracak sistemleri değerlendirmek üzere Dernekler yine bir araya gelecek. Bu doğrultuda, UND ve ASMAP arasındaki ilişkileri geliştirmek için UND Genel Sekreteri Nagihan Soylu ve ASMAP Genel Müdür Yardımcısı Sherstnev tarafından işbirliği  protokolü imzalandı. 

Resmi toplantılarda ise halihazırda eksikliği gerek taşımacılarca, gerekse de ticaret erbabınca önemli derecede hissedilen Türkiye ve Rusya arasında direkt ulaşımı sağlayacak Ro-Ro hattı kurulması için ilgili Türk ve Rus tüm tarafları kapsayacak bir çalışma grubu kurulmasına karar verildi. 
 
Türk Heyeti ayrıca ihracatımız için önem arz eden Rusya'nın Ukrayna ambargosu çerçevesinde  Ukrayna ve Rusya üzerinden Kazakistan ve diğer 3ncü ülkelere ulaşımı sağlanmasına izin veren mühür ve Rus uydu takip sistemi hususunda Rus Makamlarından bilgi talep etti.
 
Konuyla ilgili Rus Makamları yeni başlayan uygulamanın detayları hususunda net kuralların oluşmadığını, detaylar ve uygulama hususunda tüm detayların Türk Makamlarına ivedi iletileceğini bildirdi.
 


Yılın ilk çeyreğinde sonuçları ve belge ihtiyaçlarını görüşmek üzere  Ulaştırma Bakanlıkları tekrar biraraya gelecek. 
 
Heyet Başkanlığını Karayolu Düzenleme Genel Müdürümüz Mahmut Gürses'in gerçekleştirdiği toplantıda  Derneğimizi Genel Sekreter Nagihan Soylu,  Yönetim Kurulu Üyesi Cihan Sünel, İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman, Çalışma Grubu Başkan Yardımcıları Gökhan Kavak ve Onur Ercan temsil etti.