UND, DEİK/Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Toplantısında Sektör Sorunlarını Aktardı

28.11.2018

DEİK/Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Avrasya Girişimci Toplantısı, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te gerçekleştirildi. Toplantıya Rusya, Türkmenistan, Gürcistan, Avusturya, Japonya, Hollanda gibi farklı ülkelerden toplam 120 DTİK üyesi ve paydaş kurum üyesi katıldı. 
 
Gürcistan/Tiflis Büyükelçimiz F. Ceren Yazgan, DTİK Yürütme Kurulu Üyeleri Rona Yırcalı, Halim Mete ve DTİK Avrasya Bölge Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır’ın katıldığı toplantıda Derneğimizi UND İcra Kurulu Başkan Vekili Erman Ereke temsil etti.
 


Avrasya Girişimci Toplantısı’nın açılışında konuşan T.C. Tiflis Büyükelçisi F. Ceren Yazgan, birçok ülkeden toplantıya gelerek ilgi gösteren katılımcılara memnuniyetini ifade ederken, Gürcistan ekonomisi ve ticaret imkanları ile ilgili yaptığı sunumda, Gürcistan’daki yatırımlara, taşımacılık sektöründe yaşanan sorunlara ve Gürcistan’ın ülkemiz ve bölge açısından taşıdığı öneme değindi.
 
Devamında DTİK Yürütme Kurulu Üyesi Rona Yırcalı yaptığı konuşmada, yurtdışında yaşayan Türkiye kökenli iş insanlarımızı tek bir şemsiye, tek bir çatı altında toplamak amacıyla kurulan DTİK’in önemine değinirken, Türk iş adamlarının gerek Gürcistan’da gerek ise bölgedeki ülkelerde yaptığı icraatlar ile ülkemizin temsil gücünü arttırmayı hedeflediklerini belirtti.
 
DTİK Yürütme Kurulu Üyesi Halim Mete tarafından yapılan açılış konuşmasında ise, DTİK’in daha stratejik daha akılcı ve daha etkin bir şekilde çalışmalarına devam ettiği belirtilirken, DTİK’in gücünü oluşturan yurtdışındaki Türk iş adamlarının büyük bir potansiyel barındırdığı ve bundan gurur duyduklarının altı çizildi.
 


Açılış konuşmalarının ardından Derneğimiz İcra Kurulu Başkan Vekili Erman Ereke tarafından Türkiye’nin lojistik olarak önemini vurgulayan bir sunum gerçekleştirildi. Erman Ereke tarafından gerçekleştirilen sunumda Avrupa, Avrasya, Ortadoğu ve Orta Asya bölgelerinin bağlantı noktasında yer alan Türkiye’nin sağladığı avantajlara, Türk taşımacılık sektörünün yurtdışında karşılaştığı sorunlara ve Türk taşımacılık sektörünün lojistik imkanlarına değinildi. Türk taşımacılarının kota, vize, geçiş ücretleri, sınır kapılarındaki bekleme kaynaklı zaman kayıpları, karşılaştığı ayrımcı uygulamalar ve katlandığı ilave maliyetlerin ifade edildiği sunumda, çözüm için ortak hareket edilmesi ve Türk iş dünyasının ticaretini engelleyen bu haksızlıklar karşısında birlikte mücadele edilmesi gerektiğinin altı çizildi.
 
Toplantının devamında Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Erol Bulut tarafından Bakanlık tarafından yürütülen çalışmaları ve Bakanlık hedeflerini içeren bir sunum gerçekleştirildi.
 
Tiflis Büyükelçimiz F. Ceren Yazgan ve DTİK Yürütme Kurulu Üyesi Halim Mete tarafında yapılan kapanış konuşmaları ile sonlandırılan toplantıda Türk iş dünyasının ve Türk ticaret erbabının yurtdışındaki ticari faaliyetlerinin arttırılması ve yaşadığı sorunların çözümü için ortak mücadelenin devam ettirilmesi hususlarına vurgu yapıldı.