İlk Çin TIR'ı Rekor Sürede Avrupa'ya Ulaştı!

27.11.2018

Çin'den Avrupa'ya giden ilk TIR yolculuğunun başarısı, sistemin maliyetini, zamanını ve güvenlik avantajlarını kanıtlıyor. Bu ilk sefer ile birlikte, Çin ve Avrupa arasındaki ticareti artırarak "Bir Kuşak, Bir Yol" rotasının kilidi açılıyor.

Çin'den Avrupa'ya yapılan ilk TIR seferi, 7,000 km'lik yolculuğuna Khorgos sınırından (Kazakistan-Çin Sınırı) başlayarak sadece 13 gün içinde Rusya ve Beyaz Rusya üzerinden Polonya'ya geldi. Kapıdan kapıya maliyet (door to door) ve teslimat süresi bakımından hem hava yolu hem de demiryolu ile rekabet edebildi.

TIR taşımacılığı girişimi, IRU ile küresel pazarda lider lojistik firmaları olan CEVA Lojistik, Şanghay Jet-Rail Uluslararası Taşımacılık ve işletmeci olarak Alblas International Logistics’in ortak çalışması olarak gerçekleşti. Araç, 13 Kasım 2018'de Çin'den ayrıldı ve 26 Kasım'da herhangi bir aksama veya gümrük sorunu yaşamadan Polonya'daki varış noktasına güvenli bir şekilde ulaştı.

IRU Genel Sekreteri Umberto de Pretto, Bu taşımacılık hareketinin Çin’de sınır ötesi taşımacılık için bir kilometre taşı olacağını söyledi. “Çin'den Avrupa'ya giden bu ilk TIR yolculuğu iş, ticaret ve hükümetler için bir kazan-kazan modelidir.”

Umberto de Pretto ek olarak “Sistemin güvenli ve aynı zamanda benzer yollardaki diğer ulaşım türlerine göre maliyet ve zaman açısından oldukça rekabetçi olduğunu gösteriyor. Çin ve Avrupa arasındaki ticareti artırarak, Çin ile Kuşak Yol güzergahındaki ülkelerin uluslararası karayolu taşımacılığının ekonomik ve kalkınma ödüllerini toplamalarına yardımcı olacak. Aynı zamanda, gidiş-dönüş operasyonlarından yararlanma fırsatını yakalayabilecek Avrupa taşımacılarına da bir çağrıdır.” dedi.

CEVA Lojistik Büyük Çin GMY, Torben Bengtsson, “Çin'den Avrupa'ya karayolu taşımacılığı için büyük bir gelecek öngörüyoruz – pilot çalışma, kapıdan kapıya maliyetlerde havayoluyla kıyasla %50'ye kadar maliyet tasarrufu sağlayabildiğini ve demiryolu ile kıyasla teslim süresinin en az on gün kısaldığını kanıtlıyor. ”

“Piyasa yeni ürün için hevesli, düzenli servislerin başlamasını bekleyen çok sayıda müşterimiz var. 2019'da mümkün olan en erken zamanda düzenli operasyonlara başlamak için hazırlanacağız. ”

İlgili taşımacılık operasyonunda Urumçi'deki Alblas Çin şubesi kilit rol oynadı. Alblas (Hollanda) CEO'su Jan Alblas, tarihi etkinliğin gerçekleştirilmesi için yıllarca hazırlanıldığını belirtiyor: “Çin'den Avrupa'ya bir TIR taşımacılığı gerçekleştiren ilk nakliye şirketi biziz.”

“Uluslararası taşımacılık lisansına sahip Çin'deki tek Avrupa nakliye şirketi olarak, kendi taşıma ekipmanlarımız ve kendi sürücülerimiz ile kapıdan kapıya tüm taşımaları yürütmek mümkün. Testten elde edilen sonuçlardan memnunuz ve Çin'den Avrupa'ya 10 günlük ideal taşıma süresine ulaşabilecek imkâna sahibiz. ”

Eylül 2018'de, Kazakistan ve Çin, Çin’in Kuşak Yol projesinin bir parçası olarak açılan Batı Çin’den Batı Avrupa’ya uzanan 8,445 km uzunluğundaki otoyol boyunca nakliye ve ticareti artırmak için Khorgos'ta yeni bir sınır kapısını açtı. Bu ilk TIR taşımasıyla, bu koridordaki operasyonlar artık tüm bölgeye ekonomik ve sosyal faydalar sağlamaya hazır durumdadır.

Kaynak: IRU